Konkurssiuhan alla oleva HIFK on hankkinut laitapuolustaja Guillermo Sotelon Ykkösessä pelaavasta Jarosta. Argentiinalainen liittyy veikkausliigaseuraan loppukaudeksi.

Jaron mukaan HIFK maksoi Sotelosta siirtokorvauksen. Puolustajan sopimusta oli vain kolme kuukautta jäljellä.

Sotelo saapui Jaroon kesken kauden 2021. Kahden kauden aikana syntyi 51 otteluun 12 maalia.

Sotelo oli viime kaudella kahdeksalla osumallaan Jaron paras maalintekijä.

– HIFK otti meihin yhteyttä pari viikkoa sitten Soteloa koskien, ja prosessi on edennyt nopeasti sen jälkeen. Sotelo halusi itse mahdollisuuden pelata Veikkauliigassa ja seuran ollessa lisäksi tyytyväinen siirron ehtoihin, pääsimme nopeasti sopimukseen sekä pelaajan että HIFK:n kanssa, Jaron toimitusjohtaja Fredrik Haga kommentoi seuran tiedotteessa.