Virallista! Suomalaishyökkääjä siirtyy lainalle Pohjois-Irlantiin

Suomalaishyökkääjä Eetu Vertainen siirtyy skotlantilaisseura St. Johnstonesta pohjoisirlantilaisseura Linfieldiin kauden 2022-23 kattavalla lainasopimuksella.
Vertainen, 23, vietti Linfieldissä lainalla jo viime kauden jälkimmäisen puoliskon. Hyökkääjä pelasi kymmenessä ottelussa ja teki niissä yhteensä neljä maalia.
– Eetu teki positiivisen vaikutuksen joukkueeseen viime kaudella ja on todella hyvä uutinen, että hän on suostunut jatkamaan täällä, Linfieldin päävalmentaja David Healy hehkuttaa seuran verkkosivuilla.
– Hän sopeutui joukkueeseen nopeasti viime kaudella ja oli suosittu pelaaja pukuhuoneessa ja kannattajien keskuudessa. Hän on laadukas pelaaja, joka lisää merkittävästi hyökkäyspään vaihtoehtojamme tulevalla kaudella.
Linfield aloittaa Mestarien liigan karsintataipaleensa ensi viikolla walesilaisseura TNS:ää vastaan. Vertainen on mitä todennäköisimmin sivussa otteluparista, sillä hän ei ole vielä toipunut viime kauden viimeisessä kotiottelussa kärsimästään vammasta.
Linfieldin tiedotteen mukaan Vertainen on pelikuntoinen ”lähitulevaisuudessa”, joten hänet nähtäneen tositoimissa viimeistään 13. elokuuta, jolloin Pohjois-Irlannin liigakausi starttaa.
We are delighted to announce that striker Eetu Vertainen will return to the club for another loan spell that will last the duration of the season
Welcome back Eetu
#COYB #AFJ #EetuReturns
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia