Donny van de Beekin entiseltä agentilta suorat sanat Man Unitedille: ”Se oli kaiken loppu”

Donny van de Beek siirtyi Ajaxista Manchester Unitediin kaksi vuotta sitten.
25-vuotias keskikenttäpelaaja ei ole missään vaiheessa onnistunut nappaamaan itselleen avauskokoonpanon roolia Manchester Unitedissa. Van de Beek on ennemminkin jäänyt täysin olemattomalle vastuulle, vaikka hänestä maksettiin 40 miljoonaa euroa.
Van de Beek vietti viime kauden jälkimmäisen puoliskon lainalla Evertonissa, mutta laina epäonnistui loukkaantumisen vuoksi.
Kuluvalla kaudella van de Beek on pelannut Erik ten Hagin alaisuudessa vaivaiset 19 minuuttia.
Van de Beekin entinen agentti Guido Albers käväisi #DoneDeal -podcastin haastattelussa ja puhui pelaajan tilanteesta Manchester Unitedissa.
– Hän harjoitteli kymmenen tuntia päivässä osoittaakseen olevansa hyvä pelaaja. Näin van de Beekin pettyneen siihen, miten seura kohteli häntä. Näin läheltä myös sen, miten van de Beek yritti kääntää tilanteen päälaelleen. Sitten Manchester United ei päästänyt häntä lähtemään toistamiseen seurasta. Se oli kaiken loppu, Albers totesi.
– Hollannissa Donny sai jatkuvasti kunnianosoituksia ja kiitoksia. Hän oli hyvin suosittu pelaaja kannattajien keskuudessa. Manchester Unitedissa hän ei päässyt koskaan pelaamaan. Hänen ja seuran välit ovat menneet pahempaan suuntaan.
– Van de Beek joutui kilpailemaan pelipaikasta Paul Pogban kanssa. Pogba tuli myöhässä harjoituksiin, pahoitteli käytöstään ja hänet päästettiin taas pelaamaan, vaikka penkillä odotti kymmenen tuntia päivässä harjoitellut nuorukainen, joka halusi osoittaa olevansa riittävän hyvä.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Italopodcast: Lazio & Bologna avausvoittoihin – Moise Kean epäonninen ratkaisija
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Jesse Joronen avasi yllätyshälytystään Huuhkajiin: ”Ei sen ihmeempää”
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Euroopan suurseurat jysäyttivät jättikaupan
- Jesse Joronen avasi yllätyshälytystään Huuhkajiin: ”Ei sen ihmeempää”
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Huuhkajien Adam Marhieville siirto!
- Manchester City myi monivuotisen ykkösvahtinsa Turkkiin – hankki tilalle Gianluigi Donnarumman
- Brittifutispodcast: Ovatko Ruben Amorimin metodit nykyaikaisia?