Näin Betis-luotsi Manuel Pellegrini analysoi HJK:ta ja tekonurmikenttää
HJK ja Real Betis iskevät yhteen torstai-iltana Töölössä Bolt Arenalla Eurooppa-liigan lohkovaiheen avauskierroksella. Ottelu käynnistyy klo 19.45.
La Liga -kauden upeasti aloittanut Betis matkusti Helsinkiin keskiviikkona.
Joukkueen päävalmentaja Manuel Pellegrini kertoi suosivansa rotaatiota Eurooppa-liigassa. Betis pelaa torstaisin Eurooppa-liigassa ja siten pelaa sarjaottelut sunnuntaina. Betis palaa Espanjaan vasta perjantain puolella, joten avainpelaajat saattavat levätä sarjaotteluita varten.
– Henkilökohtaisesti ajattelen, että kun pelaamme torstaisin ja palaamme Espanjaan vasta perjantain puolella, niin voidaksemme kilpailla sunnuntaina voimme yhden kerran peluuttaa ykköskokoonpanoa Eurooppa-liigassa, mutta emme kuutta kertaa. Käytän mielummin rotaatiota.
Joukkueen ykköstähti Nabil Fekir on sivussa lihasvamman vuoksi. William Carvalhon pelikunto on auki. Keskikentän avainpelaaja on silti matkustanut Suomeen ja saattaa pelata illalla.
– Fekir ei pelaa, koska hän ei matkustanut Suomeen. Fekirillä on lihasvamma ja hän on sivussa vahvuudestamme 3-4 viikon ajan. William Carvalho matkusti Helsinkiin ja on kokoonpanossamme, joten hän voi pelata.
Pellegrini tiedostaa Bolt Arenan tekonurmikentän aiheuttavan haasteita Betisille. Siihen on totuttava nopeasti.
– Olemme varsin normaalissa ilmastossa. Jos olisimme tulleet tänne marraskuussa, olisi se eri asia. Tekonurmikenttä on meille jotain uutta, sillä sellaista ei käytetä Espanjan sarjoissa. Meidän on totuttava siihen, koska emme voi myöhemmin etsiä tekosyitä. Toivottavasti totumme kenttään nopeasti ja olemme tarpeeksi keskittyneitä saadaksemme kolme pistettä mukaamme.
Pellegrini tiedostaa, millainen joukkue asettuu vastaan torstai-iltana.
– Olemme nähneet kaikki HJK:n karsintaottelut ja myös jonkun kotimaisen sarjan ottelun. HJK on hyvin fyysinen ja intensiivinen joukkue. HJK on täällä suuri joukkue, joka siten pelaa jatkuvasti voitosta ja on tottunut pelaamaan hyökkäävää jalkapalloa. Meidän on oltava keskittyneitä puolustuksessa, jotta emme päästä maaleja. Meidän on myös yritettävä aiheuttaa HJK:lle ongelmia pallon kanssa, vaikka he puolustavatkin hyvin omalla kenttäpuoliskollaan.
Kaikki HJK:n Eurooppa-liigan lohkovaiheen ottelut näkyvät maksullisesta Elisa Viihde Viaplaysta sekä maksullisilta V Sportin kanavilta.
- HJK on nyt lähellä mestaruutta, KuPSin haaveet murskaksi – tässä ovat viimeisen kierroksen panokset!
- Ruotsalaismedia: Otso Liimatasta surkea tieto
- Ranskan vanhimmassa jalkapalloseurassa täysi kaaos – nyt lähti ex-Valioliiga-tähti
- Adam Marhiev hurjassa iskussa – jälleen kova tunnustus
- Katso: Juho Talvitie iski hienon maalin Belgian pääsarjassa
- Joel Pohjanpalon Palermo johtaa Serie B:tä jo kuudella pisteellä – valmentaja laittoi jäitä hattuun: ”Tämä ei voi nousta päähämme”
- Erik ten Hag latasi rajua tekstiä Cristiano Ronaldosta: ”Ei ole toimittanut enää kahdeksaan vuoteen”
- Haastattelu: IF Gnistanin Joakim Latonen unelmoi ulkomaista
- Katso: Lionel Messi nousi Inter Miamin sankariksi upealla osumalla
- Joel Pohjanpalon Palermo pelaa loistavaa syyskautta – matkalla Serie A:han?
- Joel Pohjanpalon Palermo pelaa loistavaa syyskautta – matkalla Serie A:han?
- AC Oulu kaatoi KuPSin – tunteet kuumenivat
- Gennaro Gattuson Lazio hurjassa vireessä – silti 70 000 katsojan stadion ammottaa tyhjyyttään
- Katso: Lionel Messi nousi Inter Miamin sankariksi upealla osumalla
- Haastattelu: Petteri Pennanen ei koe KuPSin ansaitsevan mestaruutta
- Erik ten Hag latasi rajua tekstiä Cristiano Ronaldosta: ”Ei ole toimittanut enää kahdeksaan vuoteen”
- Haastattelu: Rasmus Karjalainen luottavaisin mielin kohti HJK-ottelua: ”Lähdetään voittamaan”
- KuPSille valtava pettymys – Miika Nuutinen: ”Aika sanaton fiilis”
- Haastattelu: IF Gnistanin Joakim Latonen unelmoi ulkomaista
- Joel Pohjanpalon Palermo johtaa Serie B:tä jo kuudella pisteellä – valmentaja laittoi jäitä hattuun: ”Tämä ei voi nousta päähämme”