Ei ole totta! Nyt jo toinen maa on vaarassa menettää oikeutensa osallistua MM-kisoihin
Jos huonosti käy, Tunisiaa kielletään osallistumasta Qatarin MM-kilpailuihin. Tunisia on arvottu D-lohkoon Australian, Tanskan ja Ranskan kanssa. Turnauksen pitäisi alkaa alle kuukauden päästä 20. marraskuuta.
BBC:n mukaan FIFA on kertonut Tunisian liitolle, että miesten maajoukkue suljetaan ulos kisoista siinä tapauksessa, jos valtion hallinto puuttuu maan jalkapallotoimintaan. Kansainvälisen jalkapalloliiton säännöissä lukee, että sen jäsenten tulee olla riippumattomia poliittisesta vaikutusvallasta.
Tunisian nuoriso- ja urheiluministeri Kamel Deguiche on antanut lukuisia kryptisiä kommentteja ”järjestöjen hajottamisesta”. FIFA tulkitsee, että lausunnoilla yritetään vaikuttaa tapaan pyörittää maan jalkapalloliittoa (FTF). Se vaatii Deguichea välittömästi selventämään, onko tämä hänen tarkoituksensa.
Zimbabwelta ja Kenialta on molemmilta evätty mahdollisuus osallistua parhaillaan käynnissä oleviin Afrikan-mestaruuskisojen karsintoihin juuri siitä syystä, että maiden päättäjät ylittivät toimintavaltansa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Japanin ykköstähti sivussa MM-trilleristä Brasiliaa vastaan
- LIVESEURANTA: Brasilia ja Japani illan huippukamppailussa!
- Carlo Ancelottilla suuri kunnioitus Brasilian MM-vastustajalle: ”Yksi maailman parhaista”
- Saksa ennakkosuosikkina MM-pudotuspeliin – ”Epämukava vastustaja”
- Etelä-Afrikka putosi MM-kisoista – valmentaja huokaili: ”Kukaan ei usko minua”
- Etelä-Korean valmentaja erosi valtavan kritiikkivyöryn alla – presidentti kutsui ”epäpäteväksi”
- Kanadan valmentaja piti hienon puheen pelaajilleen: ”Te olette sankareita”
- Kanada 16 parhaan joukkoon MM-kisoissa – yleisö buuasi tylsälle pelille
- Ylen asiantuntijat lyttäävät MM-kisojen ensimmäistä pudotuspeliä – ”Nyt nähtiin todella huonoa jalkapalloa”
- Robert Lewandowskista tulossa Robin Lodin joukkuekaveri
- Ylen asiantuntijat lyttäävät MM-kisojen ensimmäistä pudotuspeliä – ”Nyt nähtiin todella huonoa jalkapalloa”
- Luka Modric teki MM-historiaa
- Uruguayn maalivahdin katastrofikisoille ei ole vertaista koko MM-historiassa
- Norsunluurannikon kohuttu MM-tähti haluaa PSG:hen
- Miksi Cristiano Ronaldo on pelannut jokaisen minuutin MM-kisoissa?
- Robert Lewandowskista tulossa Robin Lodin joukkuekaveri
- Näkökulma: MM-kisojen uusi formaatti loi lohkovaiheeseen epäreilun asetelman
- Virallista: Ilmari Niskanen löysi uuden seuran
- Piskuisen maan MM-menestys tuo mukavan rahapotin suomalaisseuralle
- Kanada 16 parhaan joukkoon MM-kisoissa – yleisö buuasi tylsälle pelille