Seurapomo kertoi lisätietoja Arsenal-puolustajan puukotuksesta: ”Voisin kuvitella pituutensa pelastaneen hänet”
Serie A -seura Monzan toimitusjohtaja Adriano Gallini vahvistaa pelaajansa Pablo Marin saaneen syviä viiltoja selkäänsä ja huuliinsa jouduttuaan paikallisessa ostoskeskuksessa puukotuksen uhriksi.
Arsenalista lainalla seurassa oleva puolustaja oli ostoksilla supermarketissa, kun mielenterveysongelmista kärsinyt mies alkoi puukottaa ja huitoa satunnanvaraisesti ihmisiä.
Mari, 29, saa leikkauksen selkähaavaansa perjantaina. Hänen huuleensa laitettiin jo tikit. Mari oli kommentoinut seuralleen haluavansa pelata maanantain ottelussa.
Puukotuksesta on toistaiseksi vahvistettu yksi kuolonuhri myymälän kassanaisen menetettyä iskussa henkensä.
– Hän kuljetti kärryjä lapsensa istuessa istuimella ja vaimonsa vierellään, kun hän tunsi kipua selässään. Voisin kuvitella hänen pituutensa pelastaneen hänet, sillä se osui hänen olkapäähän, Gallini kertoi Sportitalialle.
– Valitettavasti hän näki, kun jotain puukotettiin kaulaan. Hän näki kaiken. Se oli järkyttävää.
– Hänellä on syviä viiltoja selässään ja suussaan. Hän ei muista mitä siellä tapahtui. Onneksi hän sai viiltoja vain lihaksiin, eikä keuhkoihin tai muihin tärkeisiin elimiin. Hän ei ole vaarassa.
– Se oli tottakai järkytys joukkueelle. He halusivat tulla tänne, mutta sairaalassa ei voi olla liian montaa henkilöä. Hänen vaimonsa on täällä ja häntä haastatellaan todistajana.
Gallianin mukaan Mari on järkyttävästä tapahtumasta huolimatta myös henkisesti kunnossa.
– Hän vaikutti olevan psykologisesti ok, mutta minä en ole lääkäri. Hänellä oli selvä pää. Pablo on hyvin vahva ihminen. Hän sanoi haluavansa olla maanantaina kentällä.
Marin edustama Monza kohtaa maanantai-iltana Serie A:ssa Bolognan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Neymarilta iso vihjaus – ura voi päättyä pian
- Eero Markkanen: Ura jatkuu yllättävässä seurassa
- Näin Lech Poznańin valmentaja kommentoi KuPS-voittoa: ”Olemme tyytyväisiä, mutta…”
- Petteri Pennanen piti KuPSin taistelua velvoitteena – “Jokaisen pitää antaa kaikkensa”
- Miika Nuutinen: ”Pelistä tuli meille eloonjäämistaistelu”
- Otto Ruoppi: “Luotto säilyi tekemiseen vaikeasta alusta huolimatta”
- KuPS taisteli 80 minuuttia vajaalla – Lech Poznań voittoon Tampereella
- Kova tuomio vaikeutti KuPSin iltaa – punainen puhuttaa jo puoliajalla
- Virallista: HJK lainasi pelaajan Tanskan pääsarjasta
- Konferenssiliiga: Näin näet KuPS-Lech Poznan-ottelun suorana
- Näin Lech Poznańin valmentaja kommentoi KuPS-voittoa: ”Olemme tyytyväisiä, mutta…”
- Virallista: Veikkausliigasta tuttu Maissa Fall löysi uuden seuran
- Philippe Coutinho katosi ottelusta – nyt hän rikkoi hiljaisuuden: ”Mietin pitkään, kirjoitanko tätä”
- Miika Nuutinen: ”Pelistä tuli meille eloonjäämistaistelu”
- Virallista: HJK lainasi pelaajan Tanskan pääsarjasta
- Veikkausliigaan noussut TPS tiedotti pelaajauutisia
- Jättisensaatio viritteillä Mestarien liigassa – norjalaispelaajasta huima paljastus: ”Kläbo ei olisi olympiavoittaja nyt”
- Petteri Pennanen piti KuPSin taistelua velvoitteena – “Jokaisen pitää antaa kaikkensa”
- Kova tuomio vaikeutti KuPSin iltaa – punainen puhuttaa jo puoliajalla
- Otto Ruoppi: “Luotto säilyi tekemiseen vaikeasta alusta huolimatta”