Täysin poikkeuksellista! – Suomen maajoukkuelegendan 16-vuotias poika varasti show’n Veikkausliigassa: ”Viihdettä koko rahalla”

FC Lahti tykitti viimeisessä sarjaottelussaan tennislukemat, kun se voitti HIFK:n maalein 6-1. Maajoukkuelegenda Petri Pasasen 16-vuotias poika Samuel Pasanen iski Lahdelle kaksi maalia.
Pasanen tuli kentälle toiselle puoliajalle. Ottelun loppuhetkillä Lahti sai rankkarin, ja vetovastuu annettiin kylmäpäisesti Pasaselle, joka ei pilkulta erehtynyt. Osuma oli 16 vuotta ja 287 päivää vanhalle Pasaselle liigauran ensimmäinen.
Pasasesta ei tullut kuitenkaan liigahistorian nuorinta maalintekijää, sillä sitä meriittiä pitää itsellään Serge Atakay, joka iski avausmaalinsa ollessaan 16 vuotta ja 107 päivää. Toiseksi nuorin maalintekijä on Simon Skrabb, joka osui Jaron paidassa oltuaan 16 vuotta ja 113 päivää.
Vauhtiin päästyään nuorukainen iski vielä heti perään toisenkin maalin. Pasanen saattaakin olla nuorin kaksi maalia yhdessä liigaottelussa tehnyt pelaaja. Sitä ei ihan heti tilastoista pystynyt varmistamaan. Poikkeuksellista se on ainakin.
Artikkeli jatkuu twiitin jälkeen.
– Ensimmäisessä maalissa sain (Arttu) Heinoselta hyvän syötön pystyyn ja otin pallon haltuun. Kaveri tuli kovaa ja rikkoi. Sitten pilkku sisään. Toisessa meillä oli hyvä vastahyökkäys ja (Dennis) Salanovic sai pallon. Tein liikkeen ja hän pelasi pystyyn ja en edes katsonut, mihin pallon laitoin. Saimme paljon onnistumisia joukkueena ja itseluottamusta. Tämä oli viihdettä koko rahalla ja Veikkausliigaa parhaimmillaan, Pasanen kommentoi FC Lahden nettisivuilla ottelun jälkeen.
Pasanen sai minuutteja tällä kaudella kolmessa liigaottelussa ja kolmessa cupin pelissä.
FC Lahti sijoittui liigassa toiseksi viimeiseksi, ja kausi jatkuu näin ollen vielä liigakarsinnassa. Vastustaja selviää myöhemmin, kun Jaro ja TPS pelaavat maanantaina pääsystä karsintaan.
LUE MYÖS
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä