Täysin poikkeuksellista! – Suomen maajoukkuelegendan 16-vuotias poika varasti show’n Veikkausliigassa: ”Viihdettä koko rahalla”
FC Lahti tykitti viimeisessä sarjaottelussaan tennislukemat, kun se voitti HIFK:n maalein 6-1. Maajoukkuelegenda Petri Pasasen 16-vuotias poika Samuel Pasanen iski Lahdelle kaksi maalia.
Pasanen tuli kentälle toiselle puoliajalle. Ottelun loppuhetkillä Lahti sai rankkarin, ja vetovastuu annettiin kylmäpäisesti Pasaselle, joka ei pilkulta erehtynyt. Osuma oli 16 vuotta ja 287 päivää vanhalle Pasaselle liigauran ensimmäinen.
Pasasesta ei tullut kuitenkaan liigahistorian nuorinta maalintekijää, sillä sitä meriittiä pitää itsellään Serge Atakay, joka iski avausmaalinsa ollessaan 16 vuotta ja 107 päivää. Toiseksi nuorin maalintekijä on Simon Skrabb, joka osui Jaron paidassa oltuaan 16 vuotta ja 113 päivää.
Vauhtiin päästyään nuorukainen iski vielä heti perään toisenkin maalin. Pasanen saattaakin olla nuorin kaksi maalia yhdessä liigaottelussa tehnyt pelaaja. Sitä ei ihan heti tilastoista pystynyt varmistamaan. Poikkeuksellista se on ainakin.
Artikkeli jatkuu twiitin jälkeen.
– Ensimmäisessä maalissa sain (Arttu) Heinoselta hyvän syötön pystyyn ja otin pallon haltuun. Kaveri tuli kovaa ja rikkoi. Sitten pilkku sisään. Toisessa meillä oli hyvä vastahyökkäys ja (Dennis) Salanovic sai pallon. Tein liikkeen ja hän pelasi pystyyn ja en edes katsonut, mihin pallon laitoin. Saimme paljon onnistumisia joukkueena ja itseluottamusta. Tämä oli viihdettä koko rahalla ja Veikkausliigaa parhaimmillaan, Pasanen kommentoi FC Lahden nettisivuilla ottelun jälkeen.
Pasanen sai minuutteja tällä kaudella kolmessa liigaottelussa ja kolmessa cupin pelissä.
FC Lahti sijoittui liigassa toiseksi viimeiseksi, ja kausi jatkuu näin ollen vielä liigakarsinnassa. Vastustaja selviää myöhemmin, kun Jaro ja TPS pelaavat maanantaina pääsystä karsintaan.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Chelseasta potkut saanut Liam Rosenior löysi uuden seuran
- Viimein tärppäsi – HJK sai himoitun vahvistuksen
- Tampereen Ilves antoi jatkosopimuksen luottotopparille
- Näkökulma: Kaatuiko Portugalin MM-unelma Cristiano Ronaldoon?
- MM-kisat paketissa: Belgian avainpelaaja loukkaantui
- MM-kisojen kohupäätös puhuttaa – ex-FIFA-pomo latasi suorat sanat
- Nyt jysähti – Huuhkajien Kaan Kairinen siirtyy UCL-seuraan!
- LIVESEURANTA: Argentiina ja Egypti taistelevat puolivälieräpaikasta!
- Kova temppu! Romelu Lukaku teki MM-historiaa
- Karu tilasto – Cristiano Ronaldo teki synkkää historiaa viimeisissä MM-kisoissaan
- LIVESEURANTA: Espanjalta loppuhetkien maali – Cristiano Ronaldon MM-kisaura ohi!
- Lähde: PSG löysi heti korvaajan hyökkääjälleen
- Kylian Mbappén viesti Paraguayn rasistipoliitikolle: ”Olet kuvottava nainen”
- Kabinettipäätös ei auttanut – Belgia murskasi Yhdysvallat
- Nyt jysähti – Huuhkajien Kaan Kairinen siirtyy UCL-seuraan!
- Näkökulma: Ei vain MM-kisojen, vaan koko maailman paras keskikenttäpelaaja
- Cristiano Ronaldo on pelannut viimeisen pelinsä MM-kisoissa – Espanjalle niukka voitto
- Englanti reagoi USA:n saamiin erioikeuksiin – harkitsee valitusta punaisesta kortista
- Cristiano Ronaldo MM-pettymyksen jälkeen: ”EM- ja MM-kisojen arvo on minulle sama”
- Kohu paisuu entisestään – Sveitsi jyrähti Fifan tekemästä ratkaisusta