Olympiakos keräsi takavuosien tähdet kokoon – syyskausi mennyt pahasti penkin alle
Tomáš Vaclík, Sime Vrsaljko, Marcelo, Yann M’Vila, Mathieu Valbuena, James Rodríguez, Konrad de la Fuente, Cédric Bakambu.
Edellä mainitut pelaajat edustavat nykyään kreikkalaista Olympiakosta. Olympiakos teki kesällä sopimukset useiden nimekkäiden, mutta jo uransa parhaat vuotensa pelanneiden pelaajien kanssa. Jamesin ja Marcelon kaltaiset suuret nimet siirtyivät seuraan ilman siirtokorvausta.
Olympiakos toden totta panosti joukkueeseensa – ainakin nimellisesti. Sen myötä odotukset kasvoivat korkealle, mutta todellisuudessa Olympiakos on pelannut niihin verrattuna surkean syyskauden.
Se jäi Eurooppa-liigan lohkossaan viimeiseksi. Kuudesta lohko-ottelusta tuloksena oli vaivaiset kaksi tasapelipistettä. Muun muassa azerbaidžanilaisseura FK Karabah voitti Olympiakosin Ateenassa tyylipuhtaasti 3-0.
Ennen kauden alkua Olympiakosin odotettiin taistelevan tosissaan Kreikan pääsarjamestaruudesta – tai jopa lähtevän kauteen suurimpana mestarisuosikkina. Toisin kävi. Olympiakos on sarjassa kolmantena. Sarjaa johtava paikallisvastustaja Panathinaikos on karannut jo kymmenen pisteen päähän.
Olympiakos aloitti kautensa niin surkeasti, että seurajohto päätti antaa syyskuussa potkut silloiselle päävalmentajalleen Carlos Corberánille. Korvaajaksi saapunut Míchel on parantanut joukkueen tuloskuntoa Kreikan pääsarjassa, mutta Eurooppa-liigassa tulokset jäivät surkeiksi.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Inter iski kahdeksan maalia – näin Suomen Cupissa pelattiin tiistaina
- MM-turnaus lähestyy! Ruotsi julkaisi kisajoukkueensa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!
- Haastattelu: Veikkausliigasta tuttu maalitykki houkutteli Yeboah Amankwahin IFK Mariehamniin – ”Hän on kuin veljeni”
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Juho Talvitien NAC Breda putosi Hollannin pääsarjasta – ottelu jouduttiin keskeyttämään
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Taas se nähtiin: fanien ei pitäisi saada päättää palkinnoista
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Äkkirikastunut nousukas tekemässä ”PSG:t” Englannissa
- Näin Jani Honkavaara kommentoi ensimmäistä derbyvoittoaan: ”Olen todella ylpeä”