Yle: RoPSin jättivelat paljastuivat – konkurssi todellisena uhkana, puheenjohtajasta tutkintapyyntö poliisille
Jättivelkojensa takia Ykkösen sarjapaikastaan luopumaan joutunut Rovaniemen Palloseura on edelleen merkittävissä talousvaikeuksissa.
Seuran varapuheenjohtaja Pekka Konstenius kertoi Ylen mukaan keskiviikkona, että RoPS tarvitsee 100 000 euroa viimeistään parin viikon sisällä, tai muuten konkurssiprosessi lähtee käyntiin.
Rovaniemeltä kuului kesäkuussa hyviä uutisia, kun se sai niin sanotun bingotalonsa kahdella miljoonalla eurolla kaupaksi.
Kaupan jälkeen RoPSin puheenjohtaja Risto Niva kertoi Ylelle, että seura olisi ”kuivilla” 1,6 miljoonan euron veloistaan.
Lokakuun alussa seuran uudeksi toiminnanjohtajaksi valittu Jari Näsman on kuitenkin sanonut olevansa yllättynyt siitä, kuinka paljon RoPSilla on edelleen velkaa.
RoPS järjesti keskiviikkona tiedotustilaisuuden, jossa se tarjosi vastauksia seuran epäselvään taloustilanteeseen.
Tilaisuuden alkaessa homma laitettiin yllättäen jäihin, koska RoPS ei halunnut paikalla olleen Ylen kuvaavan sitä suorana kanaviinsa.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Lopulta Yle sai kuitenkin luvan raportoida paikan päältä tekstimuodossa ja tilaisuus saatiin käyntiin.
Tiedotustilaisuudessa selvisi, että bingotalon kaupan jälkeen seuralta on jäänyt hoitamatta veroja ja eläkevakuutusyhtiömaksuja. Velkaa on jäljellä vielä noin 500 000 euroa.
Seuran johtokunta sanoo olleensa tietoinen velan määrästä ja jättäneensä poliisille tutkintapyynnön Blueidea oy:n ja Rovaniemen Palloseura ry:n varojen käytöstä.
Ylen mukaan tutkintapyyntö koskee seuran puheenjohtaja Nivaa, joka on Lapin Kansan mukaan hyllytetty tehtävästään.
Toiminnanjohtaja Näsman uskoo RoPSin selviytyvän, jos se saa tarvitsemansa tuen kaupungilta, yrityksiltä ja yksityisiltä ihmisiltä.
RoPSin on määrä pitää syyskokous ensi maanantaina 28. marraskuuta.
Syyskokouksessa esitetään seuran talous- ja toimintasuunnitelma ja valitaan muun muassa seuran johtokunnan puheenjohtaja kahdeksi vuodeksi.
LUE MYÖS:
- HJK ja KuPS tasasivat pisteet neljän maalin trillerissä
- FF Jaro piti pintansa – Pietarsaaressa pelataan liigafutista myös ensi kaudella
- Huuhkajien keskikenttäpelaaja huimassa vireessä – tilastojen mukaan koko sarjan paras
- Haastattelu: Gustav Engvall saattaa jättää KuPSin ennen kauden viimeisiä otteluita
- Cristiano Ronaldon maali herättää kiistelyä Saudi-Arabiassa – katso itse
- Venäjä nappasi 12–0-voiton avausottelustaan MM-kisoissa
- Jani Honkavaaran Djurgårdenille iso takaisku Allsvenskanin mestaruustaistelussa
- Miro Tenho kertoi miksi jäi Djurgårdeniin
- Kasper Paananen palasi viimein pelikentille – debytoi Allsvenskanissa: ”Olen helpottunut”
- Virallista: KuPS sopimukseen HJK-hyökkääjän kanssa – ”Kaipasin uutta ympäristöä”
- Venäjä nappasi 12–0-voiton avausottelustaan MM-kisoissa
- Nyt se tapahtuu – Ronaldinho palaa pelikentille
- Jani Honkavaaran Djurgårdenille iso takaisku Allsvenskanin mestaruustaistelussa
- Näkökulma: Teemu Pukin upea ura päättyy – yksi lupaus jäi lunastamatta, vai jäikö?
- Kasper Paananen palasi viimein pelikentille – debytoi Allsvenskanissa: ”Olen helpottunut”
- Virallista: KuPS sopimukseen HJK-hyökkääjän kanssa – ”Kaipasin uutta ympäristöä”
- AS: Entinen Huuhkajat-hyökkääjä Riku Riski on palannut pelikentille
- Miro Tenho kertoi miksi jäi Djurgårdeniin
- Cristiano Ronaldon maali herättää kiistelyä Saudi-Arabiassa – katso itse
- Voittomaali lopussa! FC Inter nappasi tärkeän voiton Veikkausliigan mestaruustaistelussa