Australian derby riistäytyi väkivaltaisesti käsistä – maalivahti jätti kentän vertavuotavana
Lauantain Melbournen derby Australian A-Liigassa Melbourne Cityn ja Melbourne Victoryn välillä keskeytyi väkivaltaisiin tapahtumiin, kun joukko kannattajia tunkeutui kentälle hyökäten maalivahdin päälle.
Melbourne Cityn maalivahti Tom Glover jouduttiin saattamaan pois kentältä, saatuaan osuman metallisesta roskakorista päähänsä.
Glover lähti kentältä vertavuotavana saatuaan viillon heitetystä korista kasvoihinsa.
Melbourne City on myöhemmin vahvistanut maalivahtinsa saaneen todennäköisesti aivotärähdyksen. Erotuomari Alex King oli tapahtumahetkellä Gloverin läheisyydessä ja sai korista lentäneitä roskia päällensä.
Välikohtaus tapahtui ottelun 20. minuutilla, kun kannattajat Melbourne Victoryn katsomonosasta rynnivät kentälle. Ottelu keskeytyi, kun molempien joukkueiden kannattajat ampuivat soihtuja kentälle.
Glover nosti yhden soihduista ja heitti sen takaisin katsomoon. Tämän jälkeen hän sai osuman yhden kentälle rynnänneen kannattajan heittämästä roskakorista. Koria käytettiin soihtujen keräämiseen kentältä.
Melbourne City johti ottelua keskeytyshetkellä 1-0-lukemin.
Football Australia on vakuuttanut aloittavansa kurinpitotoimet järkyttäviin tapahtumiin syyllistyneitä kannattajia kohtaan.
– Tälläisella käytöksellä ei ole tilaa australialaisessa jalkapallossa. Football Australia on aloittanut tutkinnan ja suuria rangaistuksia saattaa olla tiedossa, tiedotteessa kerrottiin.
Lähde: Independent
LUE MYÖS:
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- Entinen tähtipelaaja vaihtaa seuraa – pääsee pelaamaan lapsuuden ystävänsä kanssa
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa