Espanjan Luis Enrique manasi ”viiden minuutin paniikkia” – ei myöntänyt kakkossijan etua

Ainakin torstain ottelun avausjaksoon peilaten sensaatiomaisen tappion Japanille kärsinyt Espanja jatkaa MM-turnaustaan pudotuspelillä Marokkoa vastaan. Lohkovoittoon rynninyt Japani puolestaan kohtaa seuraavassa vaiheessa Kroatian.
On loputtomiin spekuloitava aihe, kumman vastustaja on ”helpompi” – todellisuudessa helppoja vastuksia ei tässä vaiheessa enää ole, jos on kisoissa ylipäänsä mukana ollutkaan.
La Roja -luotsi Luis Enrique puhui joukkueensa viimeisen lohko-ottelun jälkeen harmistuneena, mutta analyyttisena.
– Meillä oli viiden minuutin paniikki. He tekivät kaksi maalia ja olisivat voineet tehdä kaksi lisää. Sitten ottelun loppu oli taas vaikea, he sulkivat pelin täysin. Japani voitti lohkon ansaitusti, ja me olemme kakkosia. Se ärsyttää minua, valmentaja puhisi La1:lle.
– Kun Japanin kaltaisella joukkueella ei ole mitään hävittävää, he saattavat nousta ilmaan kuin lentokone.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Huuhkajille paha takaisku Hollannin ja Puolan pelistä – Saksalle kävi nolosti
- Draamaa! Kuuma trilleri Huuhkajien MM-karsintalohkossa
- Huuhkajilla yksi valopilkku heikossa Norja-ottelussa – ”Puola on pääasia”
- Mikä löylytys! Pikkuhuuhkajille murskavoitto
- Tässä on Huuhkajien avauskokoonpano – Norjalla tähdet kentällä
- Oliver Antmanin Rangers pelaa surkeaa alkukautta – urheilutoimenjohtaja toppuutteli valmentajan potkuhuhuja
- Pikkuhuuhkajien valmennustiimistä poistunut Ramiro Muñoz löysi uuden työpaikan – siirtyy Kroatiaan
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Italopodcast: Lazio & Bologna avausvoittoihin – Moise Kean epäonninen ratkaisija
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Tässä on Huuhkajien avauskokoonpano – Norjalla tähdet kentällä
- Mikä löylytys! Pikkuhuuhkajille murskavoitto
- Pikkuhuuhkajien valmennustiimistä poistunut Ramiro Muñoz löysi uuden työpaikan – siirtyy Kroatiaan