Louis van Gaalilta odotettu päätös: ”Tein kaikkeni”
Hollannin taival MM-kisoissa päättyi perjantaina puolivälieriin, kun se hävisi hurjan jännitysnäytelmän jälkeen Argentiinalle. Varsinainen peliaika päättyi tasan 2-2. Argentiina eteni lopulta jatkoon voittamalla rangaistuspotkukilpailun lukemin 4-3.
Hollannin kokenut päävalmentaja Louis van Gaal ilmoitti ottelun jälkeen, että hänen valmentajauransa tuli samalla päätökseen.
– En tule jatkamaan päävalmentajana uraani. Tein tämän vain näillä ehdoilla, joten tämä oli viimeinen otteluni. Tämä on ollut mahtavaa aikaa. On todella kivuliasta nähdä, miten tipuimme jatkosta. Varsinkin kun tein kaikkeni, ettei näin kävisi, van Gaal totesi.
71-vuotias van Gaal ehti olla jo useamman vuoden valmentamatta ennen kuin palasi Hollannin päävalmentajaksi viime vuonna. Upean valmennusuransa aikana hän on toiminut muun muassa Ajaxin, Barcelonan, Bayern Münchenin sekä Manchester Unitedin päävalmentajana.
Hollannin peräsimessä hänet nähtiin peräti kolmeen eri otteeseen. Lukuisien liigamestaruuksien lisäksi hänet muistetaan Mestarien liigan voittajana vuodelta 1995 Ajaxin peräsimestä.
Lähde: Goal
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Inter iski kahdeksan maalia – näin Suomen Cupissa pelattiin tiistaina
- MM-turnaus lähestyy! Ruotsi julkaisi kisajoukkueensa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!
- Haastattelu: Veikkausliigasta tuttu maalitykki houkutteli Yeboah Amankwahin IFK Mariehamniin – ”Hän on kuin veljeni”
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Juho Talvitien NAC Breda putosi Hollannin pääsarjasta – ottelu jouduttiin keskeyttämään
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Taas se nähtiin: fanien ei pitäisi saada päättää palkinnoista
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Äkkirikastunut nousukas tekemässä ”PSG:t” Englannissa
- Näin Jani Honkavaara kommentoi ensimmäistä derbyvoittoaan: ”Olen todella ylpeä”