Tässä Huuhkajien joukkue tammikuun leirille – mukana 13 mahdollista debytanttia
Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva on valinnut joukkueensa ensi vuoden ensimmäiselle maajoukkuekomennukselle.
Suomen A-maajoukkue leirelee tammikuussa Portugalin Algarvessa, jossa se kohtaa Ruotsin (9.1.) ja Viron (12.1.).
Tammikuun leirin ajankohta ei osu virallisille kansainvälisille pelipäiville, joten pelaajat tulevat pääosin sarjoista, jotka pelataan keväästä syksyyn.
– Jos ajatellaan monien huuhkajapelaajien historiaa, heidän ensimmäiset kosketuksensa maajoukkuetoimintaan ovat tulleet näiden talvimaaotteluiden kautta. Tämä on niin sanottu yhteisleiri, meillä on mukana yhdeksän pelaajaa alle 21-vuotiaiden maajoukkueesta. Tämä on mahdollisuus nuorille pelaajille antaa näyttöjä ja myös vähän vanhemmille pelaajille, jotka ovat saaneet vähemmän peliaikaa Huuhkajissa, kommentoi Kanerva tiedotteessa.
– Tammikuun leiri on myös viimeinen tapahtuma ennen kuin EM-karsinnat alkavat maaliskuussa. On merkittävää, että pääsemme hyviin olosuhteisiin harjoittelemaan ja saamme kaksi hyvää peliä.
Robert Ivanov, Niilo Mäenpää, Richard Jensen ja Tomas Galvez ovat Huuhkajien käytettävissä vain Ruotsi-ottelussa. Tammikuun maaottelut ovat katsottavissa Yle Areenassa.
Huuhkajat tammikuun leirille
Maalivahdit
Lucas Bergström (Peterborough United), Viljami Sinisalo (Burton Albion), Elmo Henriksson (IFK Mariehamn)
Puolustus
Arttu Hoskonen (HJK), Diogo Tomas (KuPS), Robin Tihi (AIK), Ville Koski (FC Honka), Robert Ivanov (Warta Poznan), Richard Jensen (Górnik Zabrze), Tuomas Ollila (HJK), Pyry Soiri (HJK), Matti Peltola (HJK), Felipe Aspegren (Ilves), Tomas Galvez (Manchester City)
Keskikenttä ja hyökkäys
Rasmus Schüller (Djurgården), Lucas Lingman (HJK), Santeri Väänänen (Rosenborg), Niilo Mäenpää (Warta Poznan), Santeri Hostikka (HJK), Jaakko Oksanen (KuPS), Agon Sadiku (FC Honka), Anthony Olusanya (HJK), Kai Meriluoto (HJK), Saku Ylätupa (GIF Sundsvall)
LUE MYÖS:
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- KuPS jäi jälleen ilman voittoa – HJK haki pisteen Kuopiosta
- Hämmentävä tilanne – suurseurasta eronnut valmentaja palasikin töihin
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Jättisummalla Veikkausliigan jättänyt Ilari Kangasniemi debytoi Leicesterissä
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa
- Melkoinen veto: 14-vuotias poika debytoi Ykkösliigassa
- Otto Ruopille ensimmäinen tehopiste Bundesliigassa
- AC Oulu debytoi loppuunmyydyllä uudella stadionillaan – IF Gnistan oli tyly vieras
