Daley Blind purki sopimuksensa Ajaxin kanssa ja siirtyi Bayern Müncheniin – valmentaja kumosi mediassa esiintyneet väitteet: ”Ei ollut ideaali tilanne hänelle”
Daley Blind siirtyi aiemmin tällä viikolla vapaana agenttina Bayern Münchenin riveihin.
Blind purki sopimuksensa Ajaxin kanssa tammikuun alussa ja vaihtoi siten maisemaa kohti Saksaa ja Bundesliigaa.
Hollannin A-maajoukkueesta tuttu vasen laitapuolustaja menetti avauskokoonpanon paikkansa Ajaxissa syyskauden lopussa.
Hollantilaismedian mukaan Blindillä oli huonot välit Ajaxin päävalmentajan Alfred Schreuderin kanssa, ja välirikko olisi johtanut siihen, että pelaaja päätti purkaa sopimuksensa kesken kauden siirtyäkseen muualle.
Schreuderin mukaan väite ei pidä paikkaansa. Luotsi tiedostaa, ettei avauskokoonpanon paikan menetys ollut helppo asia Blindille.
– Mielestäni on todella hienoa Daleyn kannalta, että hän voi mennä sinne. Uskon, ettei Blindin lähteminen johtunut minusta. En voi estää median kirjoitteluja. Daley puhui seuran kanssa ja teki päätöksensä. On hienoa, että hän pääsi Bayerniin.
– Kaikki tietävät, että media voi vaikuttaa siihen, mitä joistain ihmisistä puhutaan. Minulla oli normaalit välit Daleyn kanssa. Hän on huippupelaaja ja puhuin hänen kanssaan nykyisestä tilanteestaan. Ei se ollut tietenkään ideaali tilanne hänelle.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Pelaako Neymar MM-kisoissa? Näin kommentoi Carlo Ancelotti
- Raju purkaus Italiassa! Huippuvalmentaja kiehui omalle seurajohdolleen: ”Onko jotain sanottavaa?”
- Antonio Conte vihjailee – paluu Italian päävalmentajaksi?
- Tässä on Chelsean uusi manageri – Lukas Hradeckyn ex-valmentaja puikkoihin
- Nyt puhuu Saksan valmentaja – kieltäytyi kommentoimasta Manuel Neuerin tilannetta
- Haastattelu: Giórgos Antzoulas jätti HJK:n ja siirtyi Saksaan – ”Täällä jalkapallo on täysin erilaista”
- Nyt se on totta: Manuel Neuer, 40, palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin
- Tässä on Pep Guardiolan korvaaja Manchester Cityssä
- Harry Kanen maalit eivät riittäneet Bundesliigan parhaan pelaajan palkintoon
- Pokaalipeikko kasvaa Cristiano Ronaldolla – taas kävi kylmät finaalissa
- Tässä on Pep Guardiolan korvaaja Manchester Cityssä
- Harry Kanen maalit eivät riittäneet Bundesliigan parhaan pelaajan palkintoon
- Pokaalipeikko kasvaa Cristiano Ronaldolla – taas kävi kylmät finaalissa
- Melkoinen vastaanotto: Suomen uudet peliasut paljastivat ruman totuuden
- FIFA poistui Kiinasta tappio niskassaan
- Virallista: Robert Lewandowski jättää Barcelonan
- Pornotähdeltä härski lupaus PSG-vahdille – totuus tuli vaimon suusta
- Nyt se on totta: Manuel Neuer, 40, palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin
- Haastattelu: Giórgos Antzoulas jätti HJK:n ja siirtyi Saksaan – ”Täällä jalkapallo on täysin erilaista”
- Elävän legendan taru jatkuu