Jamie Carragher: Chelsean edellinen seurajohto ei olisi edes koskaan palkannut Graham Potteria: ”Kaikella kunnioituksella…”
Chelsea pelaa surkeaa kautta.
Chelsea on parhaillaan Valioliigassa vasta kymmenentenä. Mestarien liigaan oikeuttava neljäs sija on karannut jo kymmenen pisteen päähän. Chelsea on yhtä kaukana neljännestä sijasta kuin putoamisviivasta, vaikka kausi on edennyt jo puoliväliin.
Chelsean seurajohto palkkasi syyskuun alussa Graham Potterin edustusjoukkueen uudeksi päävalmentajaksi. Thomas Tuchel sai hetkeä aiemmin potkut Chelseasta, vaikka kausi oli ehtinyt vanheta vain kuukauden. Chelsea maksoi Potterista merkittävän summan Brightonille.
Potter ei ole kuitenkaan kyennyt kääntämään Chelsean kurssia. Chelsea on voittanut vain yhden edellisestä kymmenestä ottelustaan, ja putosi viime viikolla FA Cupista.
Torstaina Fulham voitti Chelsean Valioliigassa 2-1.
Sky Sportsin jalkapalloasiantuntija Jamie Carragherin mielestä Chelsean tulosten on parannuttava pikavauhtia. Muuten Potter kokee saman kohtalon kuin Tuchel.
– Minä ja valtaosa muistakin haluaisi nähdä Potterin saavan aikaa Chelsean peräsimessä, mutta se vaatisi ainakin suurta parannusta toukokuulle asti. Varsinkin suurissa otteluissa kärkijoukkueita vastaan. Jos niin ei tapahdu, olisin yllättynyt, jos Potter valmentaisi Chelseaa vielä ensi kaudella.
Carragherin mukaan Chelsean edellinen seurajohto ei olisi koskaan edes päätynyt palkkaamaan Potteria joukkueen päävalmentajaksi.
– Kaikella kunnioituksella Potteria kohtaan, joka on loistava valmentaja ja saavutukset Brightonissa puhuvat puolestaan, ei Chelsea olisi koskaan valinnut häntä päävalmentajakseen Roman Abramovitšin aikakaudella.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Inter iski kahdeksan maalia – näin Suomen Cupissa pelattiin tiistaina
- MM-turnaus lähestyy! Ruotsi julkaisi kisajoukkueensa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!
- Haastattelu: Veikkausliigasta tuttu maalitykki houkutteli Yeboah Amankwahin IFK Mariehamniin – ”Hän on kuin veljeni”
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Juho Talvitien NAC Breda putosi Hollannin pääsarjasta – ottelu jouduttiin keskeyttämään
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Taas se nähtiin: fanien ei pitäisi saada päättää palkinnoista
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Äkkirikastunut nousukas tekemässä ”PSG:t” Englannissa
- Näin Jani Honkavaara kommentoi ensimmäistä derbyvoittoaan: ”Olen todella ylpeä”