O Jogo: Argentiinalaistähti valmis pakottamaan Chelsea-jättisiirron läpi – ei halua enää pelata nykyisessä seurassaan
Enzo Fernándezin on määrä siirtyä seuraavien päivien aikana Benficasta Chelseaan.
Seurat neuvottelevat parhaillaan Fernándezin siirrosta. Keskikenttäpelaaja on jo päässyt yhteisymmärrykseen sopimuksesta Chelsean kanssa, mutta seurat neuvottelevat edelleen siitä, miten monessa osassa Chelsea maksaa noin 127 miljoonan euron siirtosumman.
Fernández matkusti viime viikolla Lissabonista Argentiinaan viettämään uutta vuotta. Benfica ei liiemmin pitänyt siitä ja väitti Fernándezin matkustaneen kotiinsa ilman lupaa, mutta pelaaja sen sijaan kertoi saaneensa luvan Benfican puheenjohtaja Rui Costalta.
Portugalilaislehti O Jogon mukaan Fernández on valmis pakottamaan siirtonsa Chelseaan läpi. Tuore maailmanmestari on palannut Lissaboniin, mutta ei halua pelata perjantaisessa Benfican ja Portimonensen välisessä sarjaottelussa.
Fernández ja Costa tapaavat toisensa todennäköisesti vielä tiistain aikana. Fernández on palannut Benfican harjoituksiin ja odottaa seurojen pääsevän yhteisymmärrykseen siirtosummasta. Chelsea haluaa maksaa siirtosumman kolmessa eri osassa, mutta se ei toistaiseksi tyydytä Benficaa.
21-vuotias keskikenttäpelaaja siirtyi viime kesänä 12 miljoonalla eurolla River Platesta Benficaan. River Plate saa 25 prosenttia Fernándezin seuraavasta siirtosummasta, joten seura saisi peräti yli 30 miljoonaa euroa, jos Fernández siirtyy yli 120 miljoonalla eurolla Chelseaan.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen
- Leo Walta taistelee päätöskierroksella Allsvenskanin maalikuninkuudesta
- Virallista: Jukka Raitala lopettaa pelaajauransa
- Rasmus Schüller jättämässä Djurgårdenin: ”Hyvin mahdollista”
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
- Cristiano Ronaldon poika kiipeää kohti huippua – taas maali maajoukkueessa
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Tähänkö se ratkesi? KuPS tarrasi kaksin käsin kiinni Veikkausliigan mestaruuspatsaaseen
- Mullistiko Neymar vapaapotkujen tulevaisuuden?
- Mullistiko Neymar vapaapotkujen tulevaisuuden?
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
- Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Cristiano Ronaldon poika kiipeää kohti huippua – taas maali maajoukkueessa
- Arsenal-legendalle kenkää päävalmentajan paikalta
- Yllätystappio! Nouseeko Lionel Messin ja Inter Miamin tie pystyyn jälleen jo ensimmäisellä kierroksella?
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Toni Koskelan Kalmar nousee Ruotsin Allsvenskaniin
- Tähänkö se ratkesi? KuPS tarrasi kaksin käsin kiinni Veikkausliigan mestaruuspatsaaseen