SJK lainaa maalivahtilupauksen Arsenalista – ”Suomesta en tiennyt hirveästi etukäteen”
Arsenalin akatemiassa pelaava maalivahti Ovie Ejeheri siirtyy puolen vuoden lainasopimuksella Seinäjoen Jalkapallokerhoon.
Ejeheri, 19, vietti edelliset kuusi kuukautta lainalla Englannin kuudenneksi korkeimmalla sarjatasolla Chelmsford Cityn joukkueessa, jonka riveissä hän pelasi 23 ottelua päästäen niissä vain 17 osumaa ja pitäen maalinsa puhtaana 11 pelissä.
– Olen mielestäni hyvin kokonaisvaltainen maalivahti. Eli pystyn tehdä kaikkia asioita, pelata jalalla ja torjua. Mutta koska olen pitkä ja isokokoinen, moni pitää minua varsin dominoivana maalivahtina maalin edustalla. Sanoisin, että se on tavallaan minun supervoimani peruspelaamiseni lisäksi. Olen mielestäni myös kohtuu hyvä rangaistuspotkujen torjuja, kuvailee Ejeheri itseään SJK:n tiedotteessa.
– Suomesta en tiennyt hirveästi etukäteen, mutta olen kyllä ottanut selvää. Olen jopa opetellut suomeksi sanoja. Osaan tervehtiä ja esitellä itseni jo suomeksi, ja tiedän mitä tarkoittaa ”tervetuloa”.
Arsenal lähetti tällä viikolla myös toisen nuoren maalivahtinsa lainalle, kun Arthur Okonkwo, 21, siirtyi itävaltalaiseen Sturm Graziin.
Athleticin mukaan Arsenal halusi, että sen nuoret maalivahdit lähtisivät mukavuusalueensa ulkopuolelle kerryttämään kokemusta pääsarjajalkapallosta, jota heille ei olisi ollut Englannissa tarjolla.
Ejeherille ei ole vielä kirjattu maaotteluita tililleen, mutta Athleticin mukaan hänestä kilpailevat Englanti, Uganda ja Nigeria, joka johtaa parhaillaan kisaa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Megatähti sai palata maajoukkueeseen – päävalmentaja avasi syitä
- Ilves-tähti valittiin taas Ruotsin alle 21-vuotiaiden maajoukkueeseen
- Mika Lehkosuo hehkuttaa Matias Siltasta: ”Se on hänen superominaisuutensa”
- Yle: Palloliitto yritti houkutella Malick Thiawia Huuhkajiin – valitsi Saksan
- Pikkuhuuhkajien hyökkääjä loukkaantui Konferenssiliigan ottelussa – jäävätkö karsintaottelut väliin?
- Haastattelu: Rony Jansson kertoo, miten Toni Koskelan korkea vaatimustaso näkyy Kalmarin arjessa – ”Jos hän näkee, että joku laiskottelee treeneissä…”
- KuPS saa merkittävän summan eurojytkystään – tässä ovat jatkomahdollisuudet
- KuPS jysäytti jättimäisen voiton!
- Ruma tappio Mestarien liigassa – potkut tuli
- IFK Mariehamnilta valmentajauutisia
- Ruma tappio Mestarien liigassa – potkut tuli
- Slovan Bratislavan valmentaja kertoi mielipiteensä KuPSista
- KuPS saa merkittävän summan eurojytkystään – tässä ovat jatkomahdollisuudet
- Pikkuhuuhkajien hyökkääjä loukkaantui Konferenssiliigan ottelussa – jäävätkö karsintaottelut väliin?
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- Haastattelu: Rony Jansson kertoo, miten Toni Koskelan korkea vaatimustaso näkyy Kalmarin arjessa – ”Jos hän näkee, että joku laiskottelee treeneissä…”
- KuPS jysäytti jättimäisen voiton!
- Yle: Palloliitto yritti houkutella Malick Thiawia Huuhkajiin – valitsi Saksan
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
