Taas potkut – Frank Lampardin ura valmentajana lähtenyt surkeasti käyntiin
Frank Lampardin ura valmentajana ei ole lähtenyt käyntiin järin ruusuisesti. Lampard sai potkut Evertonin peräsimestä maanantaina.
Lampard toimi ensimmäisen kerran päävalmentajana ammattilaissarjassa kaudella 2018-19, kun hän valmensi Derbyn nousukarsintoihin, mutta seura ei lopulta onnistunut nousemaan Valioliigaan. Kautta pidetään edelleen kenties Lampardin uran toistaiseksi parhaana.
Chelsea pestasi kokemattoman Lampardin uudeksi päävalmentajakseen onnistuneen Derby-kauden jälkeen.
Lampard sai kuitenkin potkut Chelseasta puolentoista vuoden jälkeen. Ensimmäisellä kaudellaan Lampard johdatti siirtokiellosta kärsineen Chelsean Mestarien liigaan oikeuttavalle sijalle Valioliigassa, mutta jälkimmäinen kausi oli suuri epäonnistuminen ja valmentaja sai lähteä kesken kauden.
Everton pestasi Lampardin uudeksi päävalmentajakseen tammikuussa 2022.
Lampard ehti valmentaa joukkuetta vuoden verran ennen maanantaisia potkujaan. Everton oli läpi Lampardin pestin putoamiskamppailussa. Everton varmisti sarjapaikkansa viime kaudella muutama kierros ennen loppua. Parhaillaan Everton on Valioliigassa 19. sijalla. 20 ottelusta tuloksena on vaivaiset 15 pistettä. Everton on voittanut edellisen kerran sarjaottelun lokakuussa.
- Datayritys listasi Veikkausliiga-pelaajat, jotka voisivat pärjätä Euroopan huippusarjoissa
- HJK ei pystynyt iskemään voittomaalia – Joonas Rantanen: ”Meillä oli tänään mahdollisuus saavuttaa jotain suurta”
- Teemu Pukki kommentoi SuomiFutikselle: ”Jälkikäteen hienointa on ollut …”
- Sunnuntaina todistettiin yhtä kaikkien aikojen sulamisista
- Veikkausliigan paras maalivahti saattaa vaihtaa seuraa – ”Sain kaiken, mistä olisin ikinä voinut haaveilla”
- FC Inter -kapteeni naljaili Teemu Pukille ja Alexander Ringille – ”Ei ole yhtään mulkkua jätkää”
- Lionel Messi teki historiaa – tähän ei ole pystynyt kukaan muu
- Ilari Kangasniemi pääsi ensimmäistä kertaa Leicesterin avauskokoonpanoon
- Euroopan- ja maailmanmestari palasi eläkkeeltä: maali ja ottelun paras pelaaja
- LIVESEURANTA: FC Inter voittaa Veikkausliigan mestaruuden – HJK pelasi tasan!