Gianluigi Buffon avautui uransa suurimmasta pettymyksestä: ”Olin vakuuttunut siitä”
Gianluigi Buffon pelasi PSG:ssä kauden 2018-19.
Buffon oli jättänyt Juventuksen muutamaa kuukautta aiemmin ja siirtynyt vapaana agenttina Pariisiin jahtaamaan Mestarien liigan voittoa. Buffon pelasi kyseisellä kaudella 25 ottelua PSG:n riveissä ja voitti Ranskan pääsarjamestaruuden.
Christian Vieri haastatteli Buffonia BoboTV -ohjelmassaan.
Buffon kertoi pitävänsä PSG:n kanssa Mestarien liigasta putoamista koko uransa suurimpana pettymyksenä. Buffon lähti Pariisiin nimenomaan voittamaan Mestarien liigaa, sillä hän ei onnistunut nappaamaan himoittua pystiä Juventuksessa.
– Se oli elämäni paras kokemus. Tunsin oloni kuin vapaaksi mieheksi. Puhuin ranskaa ja tapasin ihmisiä kaduilla. Vierailin museoissa. Ja tunsin olevani todella laadukkaassa joukkueessa. Harjoituksissa oli uskomaton taso. Olin vakuuttunut siitä, että kykenisimme voittamaan Mestarien liigan. Olimme ylivoimaisia muihin nähden. Menimme Manchesteriin pelaamaan neljännesvälieriä ja dominoimme ottelua. Putosimme toisessa osassa ja se on edelleen urani suurin pettymys tähän mennessä. PSG:ltä puuttui juventusmainen asenne.
Buffon vietti Pariisissa vain vuoden. Maalivahti kertoi hylänneensä seuran jatkosopimustarjouksen. PSG halusi peluuttaa Alphonso Areolaa Mestarien liigassa, eikä se miellyttänyt Buffonia. Buffon kokee silti tehneensä virheen poistuttuaan PSG:stä.
– PSG:stä lähteminen oli suuri virhe. Kieltäydyin kymmenen miljoonan euron palkkatarjouksesta. Seura sanoi minulle harjoituskentällä, että he haluaisivat mielellään pitää minusta kiinni, mutta samalla he halusivat peluuttaa Areolaa, eli omaa kasvattiaan Mestarien liigassa. En hyväksynyt sitä, koska minulle urheilu on aina tarkoittanut sitä, että ne pelaavat, jotka ansaitsevat pelata. Miksi minun olisi pitänyt jäädä kakkosmaalivahdiksi Ranskaan? Olisin voinut tehdä saman Italiassa ja sitten palasinkin Juventukseen.
45-vuotias Buffon pelaa nykyään Serie B -seura Parmassa. Buffon on pelannut kuluvalla kaudella 11 sarjaottelua.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Argentiinalaisilla on nyt uusi suosikkipelaaja, eikä hän tule omasta maajoukkueesta
- Naatan Skytältä koruton näkemys saamastaan palkinnosta: ”En pidä sitä oikeastaan minään”
- KuPS antoi nuorelle lupaukselle potkut – taustalla vakava rikosepäily
- Tim Sparv sai päävalmentajapestin Portugalista
- HJK hankki uuden keskikenttäpelaajan
- Katso: Argentiinan MM-joukkue julkaistu
- Virallista: Marcus Forss jättää Middlesbrough’n
- Seurapomo: Alavés hankkimassa Ville Kosken – ”Olen varma siitä”
- Romano: Napoli löysi nopeasti Antonio Conten korvaajan – huippuluotsi tarttui haaviin
- MM-kisoihin valmistautuvalta maajoukkueelta tärkeä päätös ennen turnausta
- Huippukautta pelaava puolustaja nostettiin Huuhkajiin
- Romano: Napoli löysi nopeasti Antonio Conten korvaajan – huippuluotsi tarttui haaviin
- Virallista: Marcus Forss jättää Middlesbrough’n
- Ilves kaatoi TPS:n – tässä ovat Suomen Cupin puolivälieräjoukkueet
- Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen jatkavat tutussa komennossa ensi kaudellakin
- Seurapomo: Alavés hankkimassa Ville Kosken – ”Olen varma siitä”
- MM-kisoihin valmistautuvalta maajoukkueelta tärkeä päätös ennen turnausta
- Tässä on Hollannin MM-joukkue – tähtipuolustaja ulkona ryhmästä
- Onko tässä Mauricio Pochettinon uusi seura?
- Katso: Argentiinan MM-joukkue julkaistu