Paolo Maldini sai potkut AC Milanista – omistaja luottaa ennemmin ”Moneyball”-miehen näkemykseen
Italian suurseurassa AC Milanissa on käynnissä uusi vaihe. Se sai alkunsa pari päivää sitten, kun Paolo Maldini irtisanottiin teknisen johtajan paikalta. Päätös on näyttäytynyt ulkopuolelle omituiselta. Ennen kuin Maldini, 54, tuli Milanin urheilupuolen johtoon vuonna 2018, joukkue taisteli pääsystä Eurooppa-liigaan. Viime vuonna Milan voitti jo Italian liigan mestaruuden, tänä vuonna se ylsi Mestarien liigan välieriin.
Koko tämän ajan Maldini on työskennellyt lähes kengännauhabudjetilla, jos sitä vertaa muihin eliittiseuroihin.
Milanin omistajaksi päättyneen kauden alussa tulleella Gerry Cardinalella ei ole pitkää kokemusta jalkapallon seuraamisesta. La Repubblican mukaan Cardinale luottaa kesän siirtoikkunassa Billy Beanen konsultointiapuun. Osapuolet tapasivat toisensa maanantaina heti sen jälkeen, kun Cardinale oli antanut rukkaset Maldinille.
Beane, 61, on ansainnut kannuksensa baseballjoukkue Oakland Athleticsin general managerina eli urheilutoimenjohtajana. 2000-luvun alussa hän avasi tulpan yhdelle urheilumaailman tämän vuosituhannen kuumimmista trendeistä: tilastoihin perustuvalle pelaajapolitiikalle. Hollywoodin megatähti Brad Pitt esittää häntä vuoden 2011 elokuvassa Moneyball.
LUE MYÖS:
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- Entinen tähtipelaaja vaihtaa seuraa – pääsee pelaamaan lapsuuden ystävänsä kanssa
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa