Tuttosport: Juventus-kärki valittiin alle 21-vuotiaiden EM-lopputurnaukseen – jätti Italian kisajoukkueen motivaatio-ongelmien vuoksi

Alle 21-vuotiaiden EM-lopputurnaus potkaistaan käyntiin muutaman viikon päästä. Turnaus pelataan Georgiassa ja Romaniassa.
Italia nimesi Juventus-hyökkääjä Moise Keanin kisajoukkueeseensa. Kean liittyi joukkueen vahvuuteen, mutta jätti sen jo torstaina.
Tuttosportin saamien tietojen mukaan Kean ilmoitti joukkueen valmennusjohdolle, ettei ole tarpeeksi motivoitunut pelaamaan turnauksessa ja poistui sen jälkeen joukkueesta.
Lähde kertoo Italian kisajoukkueen pelaajien yllättyneen Keanin ratkaisusta.
Kean on pelannut 12 ottelua Italian A-maajoukkueessa. Hyökkääjä oli edellisen kerran A-maajoukkueen mukana syksyllä 2021. Edellisestä alle 21-vuotiaiden maajoukkueessa pelatusta ottelusta on sen sijaan vierähtänyt jo yli kolme ja puoli vuotta.
Keanin kausi Juventuksessa meni penkin alle. Kärki ei onnistunut nappaamaan avauskokoonpanon paikkaa Massimiliano Allegrin alaisuudessa. Kean pelasi päättyneellä kaudella Juventuksessa 40 ottelussa yhteensä reilut 1400 minuuttia ja iski kahdeksan maalia.
Italia pelaa turnauksen D-lohkossa ja kohtaa Norjan, Sveitsin ja Ranskan.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia