Minnesotassa valtavat odotukset Teemu Pukille – ”Seurahistorian suurin hankinta”
Minnesota Unitedin tekninen johtaja Mark Watson sanoo, että Huuhkajien kaikkien aikojen maalintekijä Teemu Pukki on seuran historian suurin hankinta.
Pukki, 33, jätti viime kauden päätteeksi Englannin taakseen viiden vuoden jälkeen ja siirtyi Minnesotaan. Suomen maajoukkuehyökkääjästä kehkeytyi Norwichin seuralegenda 210 ottelun ja 89 maalin ansiosta.
– Taloudellisessa mielessä Emanuel Reynoso oli tietysti myös iso diili. Mutta me uskomme, että pelaajan aseman ja kokemuksen kannalta Pukin hankinta on [isoin].
– Mielestämme meillä on maailmanluokan eliittimaalintekijä. Joten kyllä, sanoisin, että se on seurahistorian suurin hankinta.
Pukki kertoi, että hänen maajoukkuekaverinsa, Minnesotaa neljä vuotta edustanut Robin Lod on mainostanut hänelle seuraa ja MLS:ää pitkään.
– Hänen vaikutuksensa on ollut valtava.
– Puhuin hänen kanssaan ja hän kysyi, olisinko kiinnostunut tulemaan tänne. Mahdollisuus päästä pelaamaan hänen kanssaan oli iso sitä. Olen tietty pelannut hänen kanssaan maajoukkueessa, mutta mahdollisuus pelata hänen kanssaan seuratasolla oli iso sitä (päätöstäni).
Minnesotan päävalmentaja Adrian Heath uskoo, että Pukki on seuran kauan kaipaama boksissa liikkuva hyökkääjä, joka osaa hyödyntää kovalla teholla maalipaikat.
– Luomiemme maalipaikkojen määrän perusteella on ollut tällä kaudella melko ilmeistä, että meiltä puuttuu joku, joka pystyy hyödyntämään ne.
– En halua asettaa hänelle paineita, mutta uskon, että hän (Pukki) olisi laittanut niistä melko monta sisään. Ja se meiltä on puuttunut.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Luottopelaaja jättää HJK:n
- Virallista: Tässä on KuPSin uusi päävalmentaja
- Expressen: Tähän KuPSin ja ruotsalaisvalmentajan sopimusneuvottelut kaatuivat
- Veikkausliigan otteluohjelma julkaistu – katso paikallisotteluiden ajankohdat
- Virallista: Ilves teki jatkosopimuksen 17-vuotiaan huippulupauksensa kanssa
- SS: Jättiyllätys – KuPS palkkaa Miika Nuutisen päävalmentajakseen
- Urheilujohtaja: Glen Kamara jättänee Rennesin tammikuussa
- Se on siinä! KuPS teki suomalaista jalkapallohistoriaa
- Jani Honkavaaran Djurgården myi luottopelaajansa Eintracht Frankfurtiin
- HJK:sta tutulla Luke Plangella hurja ilta – iski neljä maalia Sveitsin pääsarjassa
- Jani Honkavaaran Djurgården myi luottopelaajansa Eintracht Frankfurtiin
- Se on siinä! KuPS teki suomalaista jalkapallohistoriaa
- Expressen: KuPS on tehnyt valmentajavalintansa
- SS: Jättiyllätys – KuPS palkkaa Miika Nuutisen päävalmentajakseen
- Oliver Glasner kertoi mielipiteensä KuPSista
- HJK:sta tutulla Luke Plangella hurja ilta – iski neljä maalia Sveitsin pääsarjassa
- Jättimäinen käänne MM-kisoihin? Turnauspaikka uhattuna – yksi maa voi saada uuden mahdollisuuden
- Simo Valakarin St. Johnstone menettämässä maalitykkinsä
- SJK-tähti saattaa vaihtaa maisemaa: ”Se on kaikista todennäköisintä”
- Urheilujohtaja: Glen Kamara jättänee Rennesin tammikuussa