Tanskan päävalmentaja tunnistaa Huuhkajien eturivin tähdet – tämä Suomen osa-alue sai kehuja
Tanskan päävalmentaja Kasper Hjulmand tunnistaa Huuhkajista useita pelaajia. Suomi ja Tanska iskevät yhteen EM-karsintojen toisessa kohtaamisessaan huomenna Helsingin Olympiastadionilla.
Nordsjaellandia Tanskan pääsarjassa vuosina 2011-2014 valmentanut luotsi ehti kohdata entisen seuransa peräsimessä Suomen kapteenin Lukas Hradeckyn. Huuhkajien ykköstorjuja edusti Esbjergiä ja Bröndbyä Superligassa samoihin aikoihin.
Hjulmand kertoi sunnuntain EM-karsintakohtaamista edeltäneessä lehdistötilaisuudessa seuranneensa tarkasti suomalaista jalkapalloa. Huuhkajien eturivin pelaajista Nordsjaellandia edustava Oliver Antman, Tanskassa Bröndbyn paitaa viime vuosikymmenellä kantanut Minnesota Unitedin hyökkääjä Teemu Pukki ja Midtjyllandissa ennen siirtoaan Sparta Prahaan pelannut Kaan Kairinen ovat jokainen maajoukkueen päävalmentajalle tuttuja nimiä.
– Antman on ottanut harppauksen tänä vuonna. Tunnen myös Lukasin, Teemun ja Kairisen, Hjulmand luetteli Olympiastadionilla järjestetyssä lehdistötilaisuudessa.
– Hän Kairinen on ottanut myös askelia eteenpäin ja pärjännyt hyvin Spartassa. Me tiedämme paljon suomalaisesta jalkapallosta ja tästä Suomen joukkueesta.
Huuhkajat kohtasi Tanskan edellisen kerran Kööpenhaminan Parkenilla EM-karsintojen avauksessa maaliskuussa. Tuolloin Suomi hävisi 1-3-lukemin vieraskentällä Manchester Unitedin nykyisen hyökkääjän Rasmus Höjlundin paukutettua hattutempun.
Huuhkajat on porskuttanut avaustappion jälkeen neljän ottelun voittoputkessa ja johtaa karsintalohkoaan. Hjulmand antoi kehuja erityisesti Suomen puolustuspään tekemiselle.
– He ovat hyvin organisoitu joukkue alakerran osalta ja heidän tekemisensä on tunnistettavaa. Heidän vastahyökkäykset ovat myös nopeita, Tanskan päävalmentaja arvioi.
Suomen ja Tanskan välinen ottelu käynnistyy huomenna kello 19:00. Kamppailu on nähtävissä Yle TV2 -kanavalla ja Yle Areenassa.
Joni Ahokas, Helsinki
Twitter: @AhokasJoni
LUE MYÖS!
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- IFK Mariehamnilta valmentajauutisia
- Slovan Bratislavan valmentaja kertoi mielipiteensä KuPSista
- Simo Valakari puhui tulevaisuudestaan St. Johnstonessa
- Graham Potter jätti konkarivahdin ulos Ruotsin maajoukkueesta: ”Tämä on minun päätös”
- Saudi-Arabia haastaa Euroopan hegemoniaa uudella rintamalla – OFC kiistää
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- PSG:n supertähdet joutuivat jättämään huippuottelun kesken – tämä tiedetään nyt
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa – kertoi parhaan muistonsa Huuhkajista: ”Oli jotenkin euforinen fiilis”
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- PSG:n supertähdet joutuivat jättämään huippuottelun kesken – tämä tiedetään nyt
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat marraskuun tärkeisiin karsintaotteluihin
- Saudi-Arabia haastaa Euroopan hegemoniaa uudella rintamalla – OFC kiistää
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”