Kaksi Serie A -pelaajaa teki rikosilmoituksen vedonlyöntivyyhdin paljastaneesta paparazzista
Italialainen julkisuuden hahmo ja pitkään paparazzina työskennellyt Fabrizio Corona on noussut muutaman vuoden tauon jälkeen otsikoihin kotimaassaan.
Corona on nimittäin paljastanut julkisuudessa muun muassa Nicolò Fagiolin ja Sandro Tonalin peliriippuvuudet.
Fagioli sai hiljattain seitsemän kuukauden mittaisen pelikiellon lyötyään aktiivisesti vetoa jalkapallo-otteluista laittomien vedonlyöntiyhtiöiden kautta. Fagioli on ajautunut todellisiin ongelmiin, sillä Juventusta edustava keskikenttäpelaaja on peräti kolmen miljoonan euron edestä velkaa erilaisille tahoille.
Tonali saa sen sijaan todennäköisesti huomattavasti pidemmän pelikiellon lyötyään vetoa myös oman joukkueensa otteluista edustaessaan AC Milania. Tonalin on määrä olla ainakin vuoden päivät sivussa pelikentiltä.
Corona on myös väittänyt AS Roman Stephan El Shaarawyn ja Lazion Nicolò Casalen olevan osallisia samaiseen vedonlyöntivyyhtiin. El Shaarawy ja Casale ovat sittemmin julistaneet Coronan väitteet valheellisiksi.
Uutistoimisto ANSA:n saamien tietojen mukaan Casale ja El Shaarawy tekivät Coronasta rikosilmoituksen. Kaksikko syyttää Coronaa kunnianloukkauksesta. ANSA kertoo Milanon poliisin tutkivan tapausta.
Corona väitti hiljattain, että jopa 50 Serie A -pelaajaa on mukana puhuttaneessa vedonlyöntivyyhdissä.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Murskajaisia Mestarien liigassa – tässä ovat puolivälieräparit
- Barcelonalta mieletön show – Newcastle jäi täysin jyrän alle
- Haastattelu: Álex Craninx löysi Oulunkylästä intohimoisen valmentajan – ”Jalkapallo on hänelle pakkomielle”
- No nyt! Huuhkajista tuttu Diogo Tomas säväytti videolla – antoi todella erikoisen haastattelun
- Järisyttävä päätös: mestari vaihtuu kaksi kuukautta finaalin jälkeen
- Pikkuhuuhkajat nimetty EM-karsintaotteluihin – mukana uusia kasvoja
- Viljami Sinisalon kilpakumppani joutuu leikkaukseen – ”Olen mahdollisesti pelannut viimeisen pelini”
- Virallista: HJK purkaa uuden pelaajansa sopimuksen – ei läpäissyt terveystarkastusta
- Juho Kilo ja Diogo Tomas nousivat Hollannin pääsarjaan
- Manchester City suli alivoimalla – PSG murskasi Chelsean
- The Athletic: Fifa teki tiukan MM-kisaratkaisun Iranin suhteen
- Carlo Ancelotti jätti Neymarin ulos Brasilian maajoukkueesta – paljasti ehdon MM-kisoille
- Juho Kilo ja Diogo Tomas nousivat Hollannin pääsarjaan
- Viljami Sinisalon kilpakumppani joutuu leikkaukseen – ”Olen mahdollisesti pelannut viimeisen pelini”
- Tähdenlento sammui – Bodø/Glimt murtui vieraskentällä
- Virallista: HJK purkaa uuden pelaajansa sopimuksen – ei läpäissyt terveystarkastusta
- Pikkuhuuhkajat nimetty EM-karsintaotteluihin – mukana uusia kasvoja
- Manchester City suli alivoimalla – PSG murskasi Chelsean
- Jere Uronen liekeissä Kreikassa – ex-Real Madrid maalitykki iski kaksi
- Mestarien liigan sensaatiojoukkueella mahdollisuus tehdä historiaa