Fernando Santos jätti Cristiano Ronaldon penkille MM-kisoissa – välit sittemmin viilentyneet: ”En kadu mitään”
Cristiano Ronaldo jäi varsin pienelle vastuulle Qatarin MM-lopputurnauksessa vajaa vuosi sitten.
Portugalin A-maajoukkueen silloinen päävalmentaja Fernando Santos jätti Ronaldon penkille pudotuspeliotteluissa Sveitsiä ja Marokkoa vastaan. Ronaldo tuli kummassakin ottelussa kentälle vasta toisella jaksolla. Portugalin MM-lopputurnaus päättyi puolivälierissä Marokon käsittelyssä.
Santos sai potkut turnauksen jälkeen. Santos valmensi Portugalia vuodet 2014-22.
Santos siirtyi alkuvuodesta Puolan A-maajoukkueen peräsimeen, mutta Puolan jalkapalloliitto vapautti luotsin tehtävistään syyskuussa.
Portugalilaislehti A Bola haastatteli Santosia, joka kertoi ratkaisustaan jättää Ronaldo penkille MM-kisaotteluissa. Santosin mukaan kaksikon välit ovat viilentyneet luotsin ratkaisun seurauksena.
– Emme ole puhuneet sen jälkeen, kun palasimme Qatarista kotiin. Meillä oli ammatillisesti hyvin asialliset välit. Sillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa, mitä tapahtui. Kyseessä oli tekninen päätös. Ronaldon viime vuoden jälkimmäinen puolikas oli todella vaikea niin henkisesti kuin fyysisesti. Se alkoi sillä tragedialla, jollaista kukaan ei haluaisi käydä läpi (Ronaldon lapsen kuolema). Se vaikutti häneen paljon. Lisäksi hänellä ei ollut harjoituskautta, eikä hän harjoitellut kahteen kuukauteen. Ronaldolla ei ollut ottelurytmiä.
– Tekisin samat päätökset uudelleenkin. Se oli mielestäni strategisesti paras mahdollinen päätös. Se ei ollut helppo päätös, mutta joukkue on aina tärkein. Ronaldo tuli vaihdosta kentälle Sveitsi-ottelussa, mutta itse ottelu sujui niin hyvin, ettei ollut järkevää tehdä vaihtoja joukkueeseen seuraavassa ottelussa. Ottelupäivän aamuna kerroin Ronaldolle, ettei hän pelaisi ja selitin myös syyt sille. Hän ymmärsi minut väärin. Ymmärrän hänen reaktion. Minun puolestani välimme ovat edelleen samanlaiset. Ronaldo on minulle vieläkin kuin oma lapsi tai pikkuveli.
Santos toivoo Ronaldon ottavan häneen joskus yhteyttä.
– Jos hän jonain päivänä soittaa minulle, niin olen täällä. Se on varmaa. Tiedän tämän sattuvan, mutta elämä on sellaista. En kadu mitään. Ymmärrän sen loukanneen Ronaldoa ja huomaan, että se haava taitaa olla edelleen auki.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- USA vyöryi pudotuspeleihin – ottelun lopussa hämmentävä hetki
- Jalkapallon MM-kisat 20.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- MM-kisoissa virallinen valitus Lionel Messiin liittyen
- Täysi tuntemattomuus nousi miljoonien tietoisuuteen MM-kisoissa – sai nyt siirron uuteen seuraan
- USA voi joutua kärkipeliin ilman huippupelaajaansa
- Marokon kapteeni Achraf Hakimi joutuu oikeuteen raiskaussyytteessä – ”Olen odottanut tätä”
- UEFA: MM-kisoista tutut juomatauot eivät ole tulossa EM-turnaukseen
- Iran tekee kohtelustaan valituksen FIFA:lle
- Kap Verden MM-sankarilla on jo enemmän seuraajia kuin Valioliiga-tähdillä
- ”Uskomattoman loukkaavaa” – Espanjan valmentaja tulistui tähtipelaajan saamasta kritiikistä
- Huomasitko? Huuhkajista tuttu pelaaja liittyi Gilla FC:n kakkosjoukkueen mukaan
- MM-kisoissa syttyi uusi tähti
- ”Kaikki kuulivat luun napsahtavan” – Kanadan MM-valmentaja järkyttyi pelaajansa loukkaantumisesta
- Näin Cristiano Ronaldo reagoi Portugalin vaisuun MM-starttiin
- ”Se pilasi kokemukseni” – Englannin valmentaja Thomas Tuchel hermostui, FIFA reagoi
- Meksiko varmisti ensimmäisenä jatkopaikkansa MM-kisoissa – vastustajalta iso moka
- Palermo etsii tulitukea Joel Pohjanpalolle – tässä vaihtoehdot
- Jalkapallon MM-kisat 19.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Nyt tuli tuomio: MM-kisojen skandaalipelaaja sivuun jättiottelusta
- Vastustajan reaktio paljasti karun totuuden Cristiano Ronaldosta – nyt tuli armoton kommentti MM-kisoissa