L’Équipe: Seurahistoriansa surkeinta kautta pelaava Lyon antoi taas potkut valmentajalleen
Lyon antoi torstaiaamuna potkut päävalmentajalleen Fabio Grossolle, kertoo L’Équipe.
Grosso, 46, ehti valmentaa Lyonia vain vajaan kolmen ja puolen kuukauden ajan. Seitsemästä sarjaottelusta tulokseksi jäi vain yksi voitto, kaksi tasapeliä ja neljä tappiota.
Lyon on parhaillaan Ranskan pääsarjan viimeisellä sijalla.
Lyon on kerännyt syyskaudella ainoastaan seitsemän pistettä. Putoamisviivan parempi puoli on karannut neljän pisteen päähän. Kuluva kausi on tuloksellisesti koko seurahistorian surkein.
Grosso nousi otsikoihin lokakuussa jouduttuaan joukkueensa kanssa Marseillen ultrakannattajien hyökkäyksen kohteeksi.
Lyon matkusti bussilla kohti Marseillen kotistadionia, kun Marseillen ultrakannattajat hyökkäsivät kivien kanssa bussin kimppuun. Ultrakannattajat rikkoivat bussin ikkunat ja yksi kivi osui Grosson silmäkulmaan. Pahannäköistä vammaa hoidettiin Marseillen kotistadionin uumenissa ja lopulta ottelu peruttiin. Marseillen ja Lyonin välinen sarjaottelu pelataan 6. joulukuuta.
Lyon on antanut jo kahdesti potkut valmentajalleen tällä kaudella. Laurent Blanc sai kenkää syyskuussa.
Grosso nosti viime kaudella Frosinonen Serie A:han, mutta ei suostunut seuran jatkosopimustarjoukseen.
LUE MYÖS
- Pikkuhuuhkajilla nimekäs kokoonpano U21-EM-karsintoja varten
- Huuhkajat nimesi kokoonpanonsa Nations League -otteluihin – yllättäviä nimiä ulkona
- Pikkuhuuhkajat – U21 EM-karsinnat: TV, joukkue, ottelut, tulokset
- Lille aloittanut kauden erinomaisesti – Davide Ancelotti paljasti hauskan yksityiskohdan
- Viimeinen tanssi: Lionel Messi nähdään Argentiinan paidassa vielä kerran
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen