Mario Balotelli haluaa palata Italian maajoukkueeseen: ”Olen edelleen paras italialaishyökkääjä”
Mario Balotelli on pelannut edellisen kerran Italian A-maajoukkueessa yli viisi vuotta sitten.
Balotelli, 33, edustaa nykyään turkkilaista Adana Demirsporia. Balotelli on pelannut peliminuutteihin nähden tehokkaan syyskauden Turkin pääsarjassa. 182 minuuttiin on syntynyt kolme maalia.
TVPlay haastatteli Balotellia, joka haluaa päästä mukaan Italian ensi kesän EM-kisajoukkueeseen. Balotelli kertoi olevansa edelleen Italian paras hyökkääjä.
– Haluan päästä takaisin pelikuntoon ja pelata maajoukkuessa. Jos olen kunnossa, olen edelleen paras italialainen hyökkääjä. Odotan pääseväni mukaan EM-kisoihin. Antakaa minulle vaikka nyt yksi maaottelu, vaikka olen loukkaantuneena. Edellisessä ottelussa Giacomo Raspadori ja Gianluca Scamacca pelasivat yhdessä kärjessä. Kuinka monta kertaa he laukoivat? Kahdesti? Jos haluat voittaa EM-kisat, soita minulle, Balotelli vakuutti.
Balotelli ei ole aiemmin työskennellyt Italian maajoukkueluotsi Luciano Spallettin kanssa.
– Tunnen Spallettin. Olen tavannut hänet muutaman kerran. Vitsailimme keskenämme, kun kohtasimme toisemme harjoitusottelussa. Minulla ei ole kuitenkaan läheisiä välejä hänen kanssaan. En tunne juurikaan Spallettin pelitapaa. Näin joitain Napolin otteluita, mutta en tiedä tarkasti, mitä hän pyytää pelaajiltaan.
Italian EM-kisapaikka varmistui maanantaina, kun se pelasi maalittoman tasapelin Ukrainan kanssa. Tappion välttäminen riitti kisapaikan varmistamiseen. Ukrainan oli sen sijaan voitettava ottelu noustakseen karsintalohkon toiselle sijalle ja siten kisoihin. Italian Bryan Cristante kaatoi lisäajalla boksissa Ukrainan Myh’ailo Mudrykin, mutta tilanteesta ei jostain syystä vihelletty pilkkua.
– Jos minulle ei olisi vihelletty tuosta pilkkua, olisin tullut hulluksi. Se oli selvä rangaistuspotku. Mudryk oli jo ohittanut Cristanten, joten se on rike. Se on päivänselvää. Gianluigi Donnarumma olisi kuitenkin ottanut pilkun joka tapauksessa kiinni, koska hän on maailman paras maalivahti.
LUE MYÖS: Katso: Mario Balotelli hurjassa kolarissa – kieltäytyi puhalluskokeesta
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Bayern München varmisti Bundesliigan mestaruuden näytöstyyliin
- Näkökulma: HIFK:n ja HJK:n ottelut paljastivat yhden asian suomalaisesta jalkapallokulttuurista
- Uskomaton loppuratkaisu – suomalaistähden joukkue nousi lisäajalla tasoihin
- Lionel Messi hurjana – upea voittomaali kruunasi viiden maalin trillerin
- Maalikuninkuus lähellä! Joel Pohjanpalo mätti osumia Jürgen Klinsmannin pojan taakse
- Suomi oli ylivoimainen MM-karsinnoissa – silti tuli vain maalin peli
- Ilves jäi taas ilman voittoa Veikkausliigassa
- Haastattelu: Näin Sergei Eremenko kommentoi IF Gnistanin heikkoa alkukautta
- Veikkausliigassa melkoista menoa – ulosajoja ja yllätysvoitto
- Haastattelu: Teemu Pukilta ja Roman Eremenkolta hieno ele paikalliskamppailun jälkeen
- Näkökulma: HIFK:n ja HJK:n ottelut paljastivat yhden asian suomalaisesta jalkapallokulttuurista
- Haastattelu: Teemu Pukilta ja Roman Eremenkolta hieno ele paikalliskamppailun jälkeen
- Uskomaton loppuratkaisu – suomalaistähden joukkue nousi lisäajalla tasoihin
- Lionel Messi hurjana – upea voittomaali kruunasi viiden maalin trillerin
- Bayern München varmisti Bundesliigan mestaruuden näytöstyyliin
- Maalikuninkuus lähellä! Joel Pohjanpalo mätti osumia Jürgen Klinsmannin pojan taakse
- Rangaistuspotku herätti tunteita – tuttu maalitykki pelasti KuPSin pisteille
- Haastattelu: Näin Sergei Eremenko kommentoi IF Gnistanin heikkoa alkukautta
- Pudottaako vitosdivarin seura IF Gnistanin Suomen Cupista? Valitus jätetty
- Oho! HJK:n mestariluotsi siirtyy Kolmosessa pelaavan Gilla FC:n riveihin