Toni Korkeakunnas nosti tämän tilanteen esille HJK:n hurjasta taisteluhengestä Saksan suurseuraa vastaan – ”Pojat uskoivat”
Toni Korkeakunnas oli ylpeä HJK:n taisteluhengestä torstain Konferenssiliigan kotiottelussa Eintracht Frankfurtia vastaan. Helsinkiläisseura onnistui kasvojenpesussa kotinurmellaan Töölön Bolt Arenalla ja hävisi vain maalin erolla 0-1-lukemin.
Tappion myötä HJK ei voi enää päästä lohkosta jatkoon kerättyään neljään kierrokseen vain yhden pisteen.
Kaksi viikkoa sitten Frankfurtista kotijoukkue pöllytti HJK:ta 6-0-murskaluvuin. Tällä kertaa helsinkiläisten kapteeni Miro Tenho sai jopa puskettua pallon maaliin toisella puoliskolla, mutta osuma valitettavasti hylättiin.
Korkeakunnas nosti erityisesti esille ottelun alussa nähdyn kulmatilanteen, jossa pallo jäi pyörimään uhkaavasti HJK:n maaliviivalle. Myös Klubin lopussa luoma paine sai kiitosta päävalmentajalta.
– Nostaisin esille sen ensimmäisen kulman ja kuinka puolustimme kahdesti pallon viivalta. Mitä taistetahtoa ja venymiskykyä se osoitti. Sitten me saimme lopussa tuon tason joukkueen kyykkyyn. Meillä oli tosi kova painostus ja pojat uskoivat, että voimme tehdä maalin, Korkeakunnas kehui ottelun jälkeen lehdistölle.
Kahden viikon takainen ottelu Saksassa tuli HJK:lle kiireiseen aikaan. Joukkue oli pelannut kuukausien ajan pelejä kolmen päivän sisään kilpailtuaan sekä kotimaan kentillä että Euroopassa.
Kotimaisen kauden päättyminen lokakuussa tarjosi Suomen mestarille mahdollisuuden lähestyä torstain ottelua levänneenä ja energiaa täynnä.
– Olimme pelanneet silloin neljä kuukautta joka kolmas päivä ja jokainen peli oli sellainen joka piti voittaa. Lähdimme sinne sillä ajatuksella, että olimme saavuttaneet jo asettamamme tavoitteet. Siellä (Frankfurtissa) tuli vähän tunne, että keskittyminen herpaantui, emmekä uskoneet itseemme, Korkeakunnas arvioi.
– Meillä ei ole aiemmin ollut tällaista, että on kahden viikon tauko. Viime viikolla emme puhuneet käytännössä taktisista asioista mitään. Kilpailimme vain pienpelejä. Meillä oli nyt aikaa keskittyä tähän.
HJK:lla on jäljellä vielä kaksi ottelua Konferenssiliigassa. Ensin kotona vastaan asettuu skotlantilainen Aberdeen marraskuun 30. päivä ja lohkon päättää vierailu Kreikkaan PAOK:in luokse 14.12.
Joni Ahokas, Helsinki
Twitter: @AhokasJoni
| # | Joukkue | O | V | T | H | M | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | PAOK PAO | 6 | 5 | 1 | 0 | 16-10 | 16 |
| 2 | Eintracht Frankfurt FRA | 6 | 3 | 0 | 3 | 11-7 | 9 |
| 3 | Aberdeen ABE | 6 | 1 | 3 | 2 | 10-10 | 6 |
| 4 | HJK | 6 | 0 | 2 | 4 | 7-17 | 2 |
LUE MYÖS!
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MM-kisoissa kuohuu: USA-legenda menetti malttinsa – Kanadan päävalmentaja sai kuulla kunniansa
- Näitkö tämän? Yhdysvallat hyötyi uudesta VAR-säännöstä ensimmäistä kertaa
- Leon Goretzka saattaa jäädä Yhdysvaltoihin MM-kisojen jälkeen
- Kisaisäntä Kanada pelastui upealla maalilla MM-avauksessa
- Jürgen Klopp pettyi MM-kisojen avausotteluun: ”Taktisesti todella kehnoa!”
- Jalkapallon MM-kisat 13.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Argentiinalle hyviä uutisia maalivahtirintamalta
- Ghanan Thomas Parteylta evätty pääsy Kanadaan – ei pelaa avausottelussa
- Cristiano Ronaldolta kuitti toimittajille: ”Ettekö ole nähneet pelejäni?”
- Paul Pogba: Ranskalla parempi MM-joukkue kuin kultavuonna 2018
- Voiko Lionel Messi voittaa taas MM-kisat? Näin vastasi Ousmane Dembélé
- Bernardo Silva sai valita Espanjan huippuseuroista – yllätyspäätös uudesta seurasta
- Cristiano Ronaldo: ei hyvältä näytä – näin Portugalin MM-kenraalissa kävi
- Cristiano Ronaldolta kuitti toimittajille: ”Ettekö ole nähneet pelejäni?”
- Jürgen Klopp pettyi MM-kisojen avausotteluun: ”Taktisesti todella kehnoa!”
- Jalkapallon MM-kisat 12.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Kisaisäntä Kanada pelastui upealla maalilla MM-avauksessa
- Leon Goretzka saattaa jäädä Yhdysvaltoihin MM-kisojen jälkeen
- Paul Pogba: Ranskalla parempi MM-joukkue kuin kultavuonna 2018
- Jalkapallon MM-kisat 13.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset