Union Berlin tiedotti keskiviikkona, ettei Urs Fischer jatka joukkueen päävalmentajana.

Seuran mukaan kyseessä on osapuolten yhteinen päätös. Fischer ehti valmentaa Union Berliniä noin viiden ja puolen vuoden ajan.

Union Berlin on pelannut suorastaan surkean syyskauden.

Viime vuosien sensaatiojoukkue on parhaillaan Bundesliigassa viimeisellä sijalla. Union Berlinin edellisestä voitosta on vierähtänyt jo kolme kuukautta. 11 sarjaottelusta tuloksena on kaksi voittoa ja peräti yhdeksän tappiota. Union Berlin on viimeisellä sijalla myös Mestarien liigan lohkossaan.

Fischer, 57, teki surkeasta alkukaudesta huolimatta vuosien saatossa loistavaa työtä Union Berlinissä. Sveitsiläisluotsi nosti seuran ensimmäistä kertaa koskaan Bundesliigaan keväällä 2019. Lisäksi Fischer on johdattanut Union Berlinin sensaatiomaisesti Konferenssiliigan, Eurooppa-liigan ja Mestarien liigan lohkovaiheisiin.

Joel Pohjanpalo pelasi Fischerin alaisuudessa Union Berlinissä kauden 2020-21.

1. FC Union Berlin

@fcunion
Gemeinsame Entscheidung nach fünf erfolgreichen Jahren: Urs Fischer und Union beenden die Zusammenarbeit.

#fcunion