Nyt puhuu pahoinpitelyn uhriksi joutunut huipputuomari: ”En tule koskaan antamaan tätä anteeksi”
Turkkilainen huipputuomari Halil Umut Meler joutui pahoinpitelyn uhriksi noin puolitoista viikkoa sitten.
Ankaragücün ja Rizesporin välinen pääsarjaottelu oli juuri päättynyt, kun Ankaragücün puheenjohtaja Faruk Koca asteli nurmelle ja löi Meleriä naamaan.
Meler putosi iskun myötä kentän pintaan, jonka jälkeen joukkueiden pelaajat juoksivat paikalle rauhoittamaan tilannetta. Maassa maannutta Meleriä potkittiin ennen kuin poliisit onnistuivat viemään tuomarin pukusuojiin. Mustan silmän saaneen Melerin kasvoissa on pieni murtuma. Tuomari vietti yön sairaalassa ja pääsi seuraavana päivänä kotiin.
Ankaragücün puheenjohtajan paikalta eronnut Koca pidätettiin. Ankaragücü joutuu pelaamaan seuraavat viisi kotiotteluaan tyhjille katsomoille. Tapauksesta järkyttynyt Turkin jalkapalloliitto asetti maan ammattilaissarjat tauolle. Sarjat olivat tauolla noin puolentoista viikon ajan.
Meler käväisi Hurriyetin haastattelussa ja ilmoitti, ettei aio antaa anteeksi Kocalle tai häntä maassa potkineille ihmisille.
– Ei, en antanut hänelle anteeksi. En aio antaa anteeksi. Hän löi minua ja putosin maahan, mutta sen jälkeen minua potkittiin, enkä tule unohtamaan sitä koskaan. Sen seurauksena en tule myöskään koskaan antamaan tätä anteeksi millään tavalla. Sanon vielä korostetusti sen, etten anna tätä anteeksi niin tämän aiheuttaneille, enkä sen tehneille ihmisille.
LUE MYÖS: Tuomarin lyömisestä elinikäinen rangaistus Turkissa
Turkissa kuohuu taas – seurapomo suuttui ja käski joukkueensa pois kentältä
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nolo hetki – FIFA-pomon rauhanele tyrmättiin karulla tavalla
- Veikkausliiga-maalivahdin lainasopimus päättyy ennenaikaisesti
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Pelaajat syyttävät saudiliigan järjestelevän mestaruutta törkeästi Cristiano Ronaldolle – nyt CR7 avasi suunsa
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- Suositaanko Cristiano Ronaldon seuraa? – tähtitoppari raivostui
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Kommentti: Nora Heroumin paikka ei ole Mestarien liiga -lähetyksessä
- Veikkausliiga-maalivahdin lainasopimus päättyy ennenaikaisesti
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- John Guidetti uskoo Jani Honkavaaran saavan potkut kesken kauden
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti