HJK myi puolustajansa Tuomas Ollilan Ranskaan.

HJK tiedotti maanantaina Ollilan siirrosta Ranskan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavaan Paris FC:hen. Paris FC on parhaillaan 12. sijalla Ligue 2:ssa. Ollila allekirjoitti uuden seuransa kanssa kesään 2027 saakka ulottuvan sopimuksen.

Ollila, 23, ehti pelata viime kauden HJK:ssa.

Ilveksestä HJK:hon siirtynyt Ollila valittiin viime kaudella Veikkausliigan parhaaksi puolustajaksi. Vasen laitapuolustaja pelasi tehokkaan kauden kotimaan kentillä, sillä runko- ja loppusarja mukaan luettuna 24 sarjaotteluun syntyi seitsemän maalia ja kolme maalisyöttöä.

Ollila pääsi Huuhkajien paidassa kentälle EM-karsintojen avausottelussa Tanskan vieraana.

HJK:n toimitusjohtaja Aki Riihilahti kertoi seuran tiedotteessa, että osapuolten yhteinen tavoite toteutui.

– Tuomaksen kanssa projekti meni täysin pelaajan ja seuran yhteisen suunnitelman mukaisesti. Kahden vuoden sopimuksen tavoitteena oli, että ensimmäisen vuoden aikana Tuomas näyttää myös HJK:ssa kuuluvansa Veikkausliigan eliittiin, onnistuu europeleissä, nousee Huuhkajiin ja pääsee tässä siirtoikkunassa kansainvälisille kentille, Riihilahti totesi.

HJK Helsinki

@hjkhelsinki
Tuomas Ollila siirtyy Paris FC:hen, #HJK:lle siirtokorvaus

Ollila Klubissa:
⚽️ #Veikkausliiga'n paras puolustaja
⚽️ 10 maalia + 8 syöttöä
⚽️ #Huuhkajat-debyytti
⚽️ Mestaruus + lohkovaihe
➡️Siirto Ranskaan

Kiitos kaikesta ja menestystä maailmalle, Tume!

hjk.fi/artikkelit/mie…