Xavi jättää sittenkin Barcelonan! Korvaaja tulossa Saksasta
Barcelona on vahvistanut, että päävalmentaja Xavi jättää sittenkin seuran tämän kauden jälkeen.
Seuralegenda ilmoitti itse tammikuussa, että hän jättää päävalmentajan pestinsä ennenaikaisesti tänä kesänä. Barcelona sai kuitenkin käännytettyä Xavin, ja vain kuukausi sitten seura julisti, että hän jatkaakin joukkueen komennossa ensi kaudelle.
Lehtitietojen mukaan Xavi kuitenkin suututti seurajohdon hiljattain lehdistötilaisuudessaan, kun hän sanoi, että Barcelonan on vaikea kilpailla Real Madridia ja muita Euroopan huippuseuroja vastaan, etenkin taloudellisesti.
Xavilla ja Barcelonalla on sopimus kesään 2025 saakka. Vielä ei ole tiedossa, joutuuko Barcelona maksamaan Xaville ja hänen valmennusryhmälleen lähdöstä.
Athleticin mukaan Xavi oli valmis luopumaan ensi kauden saatavistaan, kun hän alun perin ilmoitti jättävänsä Barcelonan.
Barcelona sanoo tiedotteessaan, että se kertoo ”tulevina päivinä” ykkösjoukkueensa uudesta rakenteesta. Siirtomarkkinoiden erikoistoimittaja Fabrizio Romano kertoi perjantaina, että Xavin korvaajaksi on tulossa Saksan maajoukkueen ja Bayern Münchenin ex-valmentaja Hansi Flick.
Xavi edusti pelaajaurallaan Barcelonaa 17 vuotta ja palasi seuraan päävalmentajaksi marraskuussa 2021. Hän voitti viime kaudella La Ligan ja Espanjan supercupin, mutta kuluvalla sesongilla Barça jäi ilman pokaaleja.
Barcelonan mukaan Xavi johdattaa joukkueensa vielä sunnuntaina La Ligan päätöskierroksen otteluun Sevillan vieraana.
LUE MYÖS!
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- KuPS saa merkittävän summan eurojytkystään – tässä ovat jatkomahdollisuudet
- KuPS jysäytti jättimäisen voiton!
- Ruma tappio Mestarien liigassa – potkut tuli
- IFK Mariehamnilta valmentajauutisia
- Slovan Bratislavan valmentaja kertoi mielipiteensä KuPSista
- Simo Valakari puhui tulevaisuudestaan St. Johnstonessa
- Graham Potter jätti konkarivahdin ulos Ruotsin maajoukkueesta: ”Tämä on minun päätös”
- Saudi-Arabia haastaa Euroopan hegemoniaa uudella rintamalla – OFC kiistää
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- PSG:n supertähdet joutuivat jättämään huippuottelun kesken – tämä tiedetään nyt
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Slovan Bratislavan valmentaja kertoi mielipiteensä KuPSista
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- PSG:n supertähdet joutuivat jättämään huippuottelun kesken – tämä tiedetään nyt
- Graham Potter jätti konkarivahdin ulos Ruotsin maajoukkueesta: ”Tämä on minun päätös”
- Simo Valakari puhui tulevaisuudestaan St. Johnstonessa
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat marraskuun tärkeisiin karsintaotteluihin
