UEFA valitsi EM-finaalin tuomarin
Euroopan jalkapalloliiton (UEFA) tuomarikomitea on nimittänyt ranskalaisen François Letexierin miesten EM-finaalin erotuomariksi.
Letexier, 35, on viheltänyt lopputurnauksessa kolmessa ottelussa ja toiminut neljäntenä tuomarina kisojen avauspelissä.
Kaikkiaan hänellä on tilillään 65 virallista UEFA:n ottelua. Valtaosan tuomarin urastaan Letexier on tehnyt kotimaansa pääsarjassa.
Viime kaudella Letexier toimi erotuomarina yhteensä kymmenessä Mestarien liigan ja Eurooppa-liigan ottelussa. Lisäksi hän oli neljäntenä tuomarina Borussia Dortmundin ja Mestarien liigan välisessä Mestarien liigan finaalissa.
EM-kisojen loppuottelussa kohtaavat sunnuntaina Espanja ja Englanti. Letexierin avustavina tuomareina ovat hänen maanmiehensä Cyril Mugnier sekä Mehdi Rahmouni ja neljäntenä tuomarina toimii puolalainen Szymon Marciniak.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Crystal Palace on Konferenssiliigan mestari – historiallinen saavutus
- Ilves kaatoi TPS:n – tässä ovat Suomen Cupin puolivälieräjoukkueet
- Toimittaja: Legenda jättämässä hyvästit – MM-kisat voivat olla uran viimeinen luku
- Tässä on Hollannin MM-joukkue – tähtipuolustaja ulkona ryhmästä
- Katso: Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat kesäkuun peleihin – mukana paljon Veikkausliiga-pelaajia
- Neymar kiisti huhupuheet: ”Ei ole mitään ongelmaa”
- Lehti: Jesse Joronen herättää kiinnostusta Serie A:ssa
- Doni Arifin kausi päättyi helpotukseen – Greuther Fürth säilytti sarjapaikkansa
- Wolfsburg joutui kiusalliseen tilanteeseen – vanha väite kaivettiin taas päivänvaloon
- Huuhkajat kohtaa MM-kisoihin valmistautuvan Saksan – näin näet ottelun
