Andrea Pirlo sai potkut

Italialaislegenda Andrea Pirlo on saanut kenkää Sampdorian peräsimestä.
Pirlo, 45, pestattiin Sampdorian päävalmentajaksi viime kesänä joukkueen pudottua toiseksi korkeimmalle sarjatasolle. Tavoitteena oli välitön nousu takaisin Serie A:han, mutta Il Doria putosi nousukarsinnoista heti kättelyssä.
Tällä kaudella Sampdoria katseli Pirlon menoa vain neljän pelin ajan. Italian Cupissa tuli voitto Comosta rangaistuspotkukilpailussa, mutta sarjapeleistään joukkue on hävinnyt kaksi ja pelannut yhdessä tasan. Sampdoria on kirjoitushetkellä Serie B:ssä kolmanneksi viimeisenä.
Pirlon valmennusura alkoi yllättävin kääntein kesällä 2020. Hänet nimitettiin Juventuksen reservijoukkueen valmentajaksi Italian kolmostasolle, mutta vain yhdeksän päivää myöhemmin käsky kävi ykkösmiehistön puikkoihin Maurizio Sarrin potkujen takia.
Juventus voitti Pirlon ainoalla kaudella Italian Cupin sekä Supercupin ja tuli Serie A:ssa neljänneksi. Hänen valmennusuransa jatkui vuotta myöhemmin Turkin liigan Fatih Karagümrükissa, mutta Pirlo lähti seurasta hieman ennen kauden loppua.
Pelaajaurallaan Pirlo nousi yhdeksi Italian suurimmista kautta aikain. Keskikentän maestro voitti mestaruuksia AC Milanissa sekä Juventuksessa ja pääsi nostamaan MM-pokaalia vuonna 2006.
LUE MYÖS
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Draamaa! Kuuma trilleri Huuhkajien MM-karsintalohkossa
- Huuhkajilla yksi valopilkku heikossa Norja-ottelussa – ”Puola on pääasia”
- Mikä löylytys! Pikkuhuuhkajille murskavoitto
- Tässä on Huuhkajien avauskokoonpano – Norjalla tähdet kentällä
- Oliver Antmanin Rangers pelaa surkeaa alkukautta – urheilutoimenjohtaja toppuutteli valmentajan potkuhuhuja
- Pikkuhuuhkajien valmennustiimistä poistunut Ramiro Muñoz löysi uuden työpaikan – siirtyy Kroatiaan
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Italopodcast: Lazio & Bologna avausvoittoihin – Moise Kean epäonninen ratkaisija
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Tässä on Huuhkajien avauskokoonpano – Norjalla tähdet kentällä
- Pikkuhuuhkajien valmennustiimistä poistunut Ramiro Muñoz löysi uuden työpaikan – siirtyy Kroatiaan
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista