Suuret ottelumäärät puhuttavat – Karl-Heinz Rummenigge syyttää pelaajia ja agentteja
Suuret ottelumäärät ovat puhuttaneet viime viikkoina.
Pelaajat ovat väläytelleet julkisuudessa jopa lakkoa. Pelaajat kokevat joutuvansa pelaamaan liikaa otteluita, ja samalla loukkaantumisriskit ovat kasvaneet huomattavasti. Kuluvalla kaudella huippujoukkueiden pelaajat voivat pelata seura- ja maaottelut mukaan luettuna yli 70 ottelua.
Ottelumäärät ovat kasvaneet muun muassa eurokilpailuissa ja lisäksi kauden jälkeen pelataan kuukauden mittainen seurajoukkueiden MM-turnaus, joka päättyy vain muutama viikko ennen seuraavan kauden alkua.
Bayern Münchenin seuralegenda Karl-Heinz Rummenigge kokee ottelumäärän kasvun liittyvän pelaajien ja agenttien suuriin palkkavaatimuksiin.
– On varsin mielenkiintoista, että Englannissa pelaavat pelaajat valittavat tästä, vaikka heillähän on luksusta, kun he pääsevät pelaamaan liigacupissa ja sarjassa on 20 joukkuetta. Ymmärrän, miksi tästä puhutaan. Toisaalta kuitenkin pelaajat ja agentit ovat ajaneet itsensä ansaan. He vaativat jatkuvasti suurempia palkkoja ja siten pakottavat seurat hankkimaan enemmän tuloja. Mistä ne tulot tulevat? Suuremmista ottelumääristä, Rummenigge muistutti Kickerille.
– Siksi sanon, että kaikkien osapuolten pitäisi istua alas ja neuvotella rauhassa siitä, mitä pitäisi tapahtua, jotta palaisimme vanhoihin aikoihin etenkin bisneksen kannalta.
LUE MYÖS
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Murskajaisia Mestarien liigassa – tässä ovat puolivälieräparit
- Barcelonalta mieletön show – Newcastle jäi täysin jyrän alle
- Haastattelu: Álex Craninx löysi Oulunkylästä intohimoisen valmentajan – ”Jalkapallo on hänelle pakkomielle”
- No nyt! Huuhkajista tuttu Diogo Tomas säväytti videolla – antoi todella erikoisen haastattelun
- Järisyttävä päätös: mestari vaihtuu kaksi kuukautta finaalin jälkeen
- Pikkuhuuhkajat nimetty EM-karsintaotteluihin – mukana uusia kasvoja
- Viljami Sinisalon kilpakumppani joutuu leikkaukseen – ”Olen mahdollisesti pelannut viimeisen pelini”
- Virallista: HJK purkaa uuden pelaajansa sopimuksen – ei läpäissyt terveystarkastusta
- Juho Kilo ja Diogo Tomas nousivat Hollannin pääsarjaan
- Manchester City suli alivoimalla – PSG murskasi Chelsean
- The Athletic: Fifa teki tiukan MM-kisaratkaisun Iranin suhteen
- Carlo Ancelotti jätti Neymarin ulos Brasilian maajoukkueesta – paljasti ehdon MM-kisoille
- Juho Kilo ja Diogo Tomas nousivat Hollannin pääsarjaan
- Viljami Sinisalon kilpakumppani joutuu leikkaukseen – ”Olen mahdollisesti pelannut viimeisen pelini”
- Tähdenlento sammui – Bodø/Glimt murtui vieraskentällä
- Virallista: HJK purkaa uuden pelaajansa sopimuksen – ei läpäissyt terveystarkastusta
- Pikkuhuuhkajat nimetty EM-karsintaotteluihin – mukana uusia kasvoja
- Manchester City suli alivoimalla – PSG murskasi Chelsean
- Jere Uronen liekeissä Kreikassa – ex-Real Madrid maalitykki iski kaksi
- Mestarien liigan sensaatiojoukkueella mahdollisuus tehdä historiaa