Glen Kamaran valmentaja vaihtuu Ranskassa – korvaajaksi ehdolla nimekäs vaihtoehto
Huuhkajien keskikenttäpelaaja Glen Kamara on saamassa uuden valmentajan seurajoukkueessaan Stade Rennais’ssä.
Ranskalaisseura tiedotti torstaina, että se on antanut lähtöpassit päävalmentajalleen Julien Stéphanille ja hänen kahdelle apulaiselleen. Väliaikaisvastuun joukkueesta ottaa Sébastien Tambouret.
L’Équipen mukaan vahva ehdokas Stéphanin korvaajaksi on Jorge Sampaoli, joka on aiemmin luotsannut muun muassa Sevillaa ja Marseillea sekä Argentiinan ja Chilen maajoukkueita.
Stéphan palasi Rennesin päävalmentajaksi viime marraskuussa toimittuaan aiemmin tehtävässä jo vuosina 2018-2021. Hän solmi viime keväänä jatkosopimuksen, mutta kuluva kausi on ollut Rennesin osalta pettymys. Joukkue on kymmenen kierroksen jälkeen Ranskan liigassa vasta 13:na, kahden pisteen päässä karsijan paikasta.
Kamara, 29, siirtyi Rennesiin viime kesänä Englannin Mestaruussarjan Leedsistä, jota hän ehti edustaa yhden kauden ajan. Suomen maajoukkuepelaaja on ollut kentällä yhtä vaille jokaisessa Rennesin sarjapelissä ja päässyt avauskokoonpanoon kuusi kertaa.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa – kertoi parhaan muistonsa Huuhkajista: ”Oli jotenkin euforinen fiilis”
- Haastattelu: Jacob Friis, onko Huuhkajat mennyt alaisuudessasi eteenpäin?
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat marraskuun tärkeisiin karsintaotteluihin
- Huuhkajien kaikkien aikojen maalintekijä Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa
- Adam Ståhl ei ole katunut valintaansa – haluaa enemmän vastuuta Jacob Friisiltä: ”Valmentaja tekee päätökset…”
- Mestarien liigan huippuottelusta muodostui toiselle joukkueelle painajainen
- Cristiano Ronaldon paljastus hätkähdyttää: ”Siirto oli lähellä”
- Katso: KuPSin mestaruus saattoi näkyä kymmenien kilometrien päähän Kuopiosta
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- Cristiano Ronaldon paljastus hätkähdyttää: ”Siirto oli lähellä”
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Mestarien liigan huippuottelusta muodostui toiselle joukkueelle painajainen
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Katso: KuPSin mestaruus saattoi näkyä kymmenien kilometrien päähän Kuopiosta
- Adam Ståhl ei ole katunut valintaansa – haluaa enemmän vastuuta Jacob Friisiltä: ”Valmentaja tekee päätökset…”
- Katso: Robin Lod maalinteossa MLS:n pudotuspeleissä
