Hengestään taistellut Sergio Rico palasi pelikentille: ”Jos minulla ei olisi ollut jalkapalloa, olisin luovuttanut aiemmin”
Sergio Rico vietti kesän 2023 sairaalassa.
Espanjalaisvahti sai hevosen potkun päähänsä touko-kesäkuun vaihteessa kotikonnuillaan Andalusiassa. Rico oli yli kolmen viikon ajan koomassa. Maalivahti vietti lopulta noin kolme kuukautta sairaalassa ja pääsi kotiin syksyllä 2023.
Rico taisteli hengestään viikkokausia, eikä odotetusti pelannut viime kaudella otteluakaan. Ricon sopimus PSG:n kanssa päättyi kesällä ja hän siirtyi vapaana agenttina Qatarin pääsarjassa pelaavaan Al-Gharafaan.
AS haastatteli Ricoa, joka kertoi, miten selvisi pitkästä taistelustaan.
– Olen tehnyt päivittäin töitä sen jälkeen, kun lääkärit antoivat minulle peliluvan. Siksi koen parantuneeni nopeasti. Keskityin valmistautumaan hyvin ollakseni valmis, kun saan mahdollisuuden. Minun oli päästävä haluamalleni tasolle.
– Olen kiitollinen jalkapalloa kohtaan. Sen avulla olen taistellut vaikeimmilla hetkillä. Jos minulla ei olisi ollut jalkapalloa, olisin luovuttanut aiemmin. Tai kroppani ei olisi enää toiminut. En olisi ollut yhtä valmistautunut saamaan tuollaisen iskun.
AS tiedusteli, nostiko vakava loukkaantuminen Ricon pelihaluja.
– Entistä enemmän. Olen ollut niin monta vuotta ammattilaisena ja suuren paineen alla, että alat suunnittelemaan asioita, kuten perheen perustamista. Huomasin tämän tauon aikana, että ilman jalkapalloa elämäni ei ole samanlaista. Ymmärsin, että todella pidän jalkapallosta ja elän tätä varten.
LUE MYÖS
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- Entinen tähtipelaaja vaihtaa seuraa – pääsee pelaamaan lapsuuden ystävänsä kanssa
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa