Huuhkajien Benjamin Källman pelaa uransa parasta jalkapalloa – tulevaisuus auki: ”Tietenkin haluan eteenpäin”
Huuhkajien hyökkääjä Benjamin Källman sanoo pelaavansa tällä hetkellä uransa parasta jalkapalloa – ”ainakin tähän mennessä”.
Källmanilla, 26, on meneillään kolmas kautensa puolalaisessa Cracoviassa, joka on hänen neljäs seuransa ulkomailla.
Kuluvalla sesongilla hän on tehtaillut 15 sarjapeliin kymmenen osumaa ja kuusi maalisyöttöä, millä irtoaa Ekstraklasan tehotilaston kärkisija. Maalisaldo on jo nyt isompi kuin Källmanin aiemmilla kokonaisilla kausilla Puolassa.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Tarkkaa selitystä Källman ei osaa huippuvireelleen antaa, mutta kasvanut itseluottamus tekee hyökkääjälle paljon.
– Tuntuu kivalta. Tosi vaikea sanoa, mikä sen takana on. Tuntuu vaan, että on päässyt sellaiseen flow-tilaan. Saa toimimaan asiat, joita yrittää, ja sitä kautta pääsee rakentamaan itseluottamusta. Sanoisin, että se on vaan loksahtanut paikalleen ja sitä kautta on saanut onnistumisia, kommentoi Källman maajoukkueen lehdistötilaisuudessa.
Viimeiseen kolmeen peliin verkko on heilunut viisi kertaa. Källmanin mukaan hänellä on ollut viime aikoina sellainen täpinä ennen pelejä, että jotain positiivista tapahtuu, kun hänet päästetään irti.
– Tietää ainakin, että jonkinlainen onnistuminen olisi tuloillaan. Tietenkin joukkueella on muutenkin mennyt hyvin, joten se auttaa myös.
Källman kokee, että hän on kehittynyt pelaajana Puolassa ja tuntee sarjan nykyään paremmin. Kun siihen lisää vielä toimivan joukkueen, niin maaleja on alkanut syntyä hyvää tahtia.
– Tämä kauden alku on ollut helposti paras mitä on ollut ja minulla on jo nyt enemmän maaleja kuin aiemmilla kausilla kokonaisuudessaan. Koen, että olen tällä hetkellä muutenkin paljon parempi pelaaja. Olen oppinut, miten sarja toimii ja olen siihenkin sopivampi pelaaja ja osaan ehkä sitten käyttää omia vahvuuksia paremmin kuin ennen. Mutta pakko sanoa, että olemme myös joukkueena tosi paljon parempia tänä vuonna kuin aiemmin.
Källmanin sopimus Cracovian kanssa päättyy ensi kesänä, jolloin hän on vapaa vaihtamaan seuraa ilman siirtokorvausta, ellei uutta diiliä synny. Tulevaisuuden suunnitelmat ovat vielä auki, mutta Källman tietää oman maalitahtinsa avaavan erilaisia mahdollisuuksia.
– Tietenkin haluan päästä uralla eteenpäin, mutta mitä se sitten tarkoittaa, niin sitä en vielä oikein tiedä.
– Mitä paremmin itse pelaa ja mitä paremmin joukkue pelaa, niin se tarkoittaa vaan positiivisia asioita sitä varten, kun se päätös pitää tehdä. Tällä hetkellä en pysty sanomaan mitään, mutta toivottavasti tulee mahdollisimman hyvät vaihtoehdot.
Källmanin huippuvire voi avata sellaisenkin mahdollisuuden, että Cracovia harkitsee hänen myymistään tammikuussa, kun seuralla on vielä mahdollisuus saada hänestä rahaa.
– Se ei ole minun käsissäni, mutta tällä hetkellä ajattelen, että pelaan koko kauden Cracoviassa. Sillä ajatuksella olen liikkeellä tällä hetkellä. En tiedä, mitä tapahtuu, jos yllättäviä tilanteita tulee, mutta ihan mielelläni pysyn [Cracoviassa] koko kauden, sanoi Källman.
Irlanti odottaa torstaina
Huuhkajilla on edessä vuoden viimeiset pelit, kun Kansojen liigassa vastaan asettuvat vielä Irlanti vieraissa (14.11.) ja Kreikka kotona (17.11.).
Suomi on B-divisioonan lohkossaan viimeisenä, kun kaksi kierrosta on jäljellä. Viimeiseksi jääminen tietäisi automaattista putoamista alemmalle sarjaportaalle, mutta Huuhkajilla on yhä mahdollisuus karsia paikastaan B-tasolla.
| # | Joukkue | O | V | T | H | M | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Englanti ENG | 6 | 5 | 0 | 1 | 16-3 | 15 |
| 2 | Kreikka GRE | 6 | 5 | 0 | 1 | 11-4 | 15 |
| 3 | Irlanti IRL | 6 | 2 | 0 | 4 | 3-12 | 6 |
| 4 | Suomi FIN | 6 | 0 | 0 | 6 | 2-13 | 0 |
Neljässä aiemmassa pelissään Suomi on tehnyt yhteensä vain kaksi maalia ja omissa on soinut kymmenen kertaa. Källmanin mukaan hyökkäyspelaaminen on kuitenkin vaikuttanut harjoituksissa hyvältä.
– Meillä on vahva hyökkäys ja hyviä pelaajia ja tuntuu, että yhteispeli sujuu. Innolla odottamme näitä pelejä ja haluamme näyttää sielläkin, miten hyökkäyspeli toimii.
Källmanin mukaan Irlannin puolustus aukeaa ”aktiivisella hyökkäyspelaamisella”.
– Irlanti on hyvä joukkue, mutta kyllä niitä heikkouksiakin löytyy ja niitä pitää pystyä hyödyntämään. Mutta sanoisin, että se alkaa siitä, että me olemme aktiivisia ja rohkeita hyökkäyksessä, niin kyllä me sitten pääsemme maalipaikoille.
Källman ei lähtenyt spekuloimaan, onko hän ansainnut paikkansa Irlanti-pelin avauskokoonpanossa. Hän kuitenkin uskoo, että voisi sopia ominaisuuksiltaan torstain vastustajaa vastaan.
– Tuntuu ylipäätään, että omat liikkeet syvyyteen ja oma nopeus voivat haavoittaa Irlannin puolustusta. Sillä tavalla koen, että voisin tuoda omia vahvuuksia esille siinä pelissä ja se voisi toimia aika hyvin.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Veikkausliiga-maalivahdin lainasopimus päättyy ennenaikaisesti
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Pelaajat syyttävät saudiliigan järjestelevän mestaruutta törkeästi Cristiano Ronaldolle – nyt CR7 avasi suunsa
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- Suositaanko Cristiano Ronaldon seuraa? – tähtitoppari raivostui
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- Kommentti: Nora Heroumin paikka ei ole Mestarien liiga -lähetyksessä
- Veikkausliiga-maalivahdin lainasopimus päättyy ennenaikaisesti
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- John Guidetti uskoo Jani Honkavaaran saavan potkut kesken kauden
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- Pelaajat syyttävät saudiliigan järjestelevän mestaruutta törkeästi Cristiano Ronaldolle – nyt CR7 avasi suunsa
