Ranskan suurseura uhataan pudottaa liigasta talousvaikeuksien takia

Lyon on määrätty alustavasti putoamaan Ranskan toiseksi korkeimmalle sarjaportaalle talousvaikeuksiensa takia.
Ranskan jalkapalloilun talouden valvonnasta vastaava elin (DNCG) on ilmoittanut Lyonille, että se pudotetaan Ligue 2:een, ellei sen taloudellinen tilanne parane ”tyydyttävästi” ennen kauden loppua.
DNCG on myös määrännyt Lyonille siirtokiellon, jonka aikana seura ei saa rekisteröidä uusia pelaajia joukkueeseensa.
Lyonin omistaja John Textor on sanonut, että hän ei ole huolissaan seuran asemasta pääsarjajoukkueena ja uskoo saavansa talouden tyydyttävään kuntoon ennen toukokuun takarajaa.
Lehtitietojen mukaan Lyonin velka on yli 500 miljoonaa euroa.
Textorin yhtiö Eagle Football Group omistaa 77 prosentin osuuden Lyonista, ja sillä on enemmistöomistus myös englantilaisesta Crystal Palacesta, brasilialaisesta Botafogosta sekä belgialaisesta RWD Molenbeekistä.
Aiemmin tällä viikolla Textor sanoi, että Lyon ”ei tule myymään kannattajien suosikkeja tai seuran parhaita pelaajia”. Hänen odotetaan ohjaavan muiden Eagle Football Groupin seurojen tuottoja Lyonille. Viime toukokuussa Textor palkkasi investointipankki Raine Groupin etsimään ostajan hänen 45 prosentin osuudelleen Crystal Palacesta.
– Jos me myymme hyviä pelaajia, me korvaamme heidät, sanoi Textor Athleticin mukaan ja lisäsi, että Lyonin kausi olisi epäonnistunut, jos se ei pääse ensi syksyksi Mestarien liigaan.
Lyon on Ranskan Ligue 1:ssä 11 kierroksen jälkeen viidentenä. Se voitti seitsemän liigamestaruutta putkeen vuosina 2002-2008.
LUE MYÖS
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla