Benjamin Källman nousi Puolan pääsarjan maalipörssin kärkipaikalle
Benjamin Källman onnistui maalinteossa, kun Cracovia ja Widzew Łódź päätyivät 1-1-tasapeliin Puolan pääsarjassa sunnuntaina.
Källman viimeisteli 18. minuutilla Cracovian ainokaisen rangaistuspotkusta. Rangaistuspotkun hankkinut Källman laukoi pilkun varmasti alakulmaan.
Källman, 26, pelaa loistavaa kautta. Suomalaishyökkääjä on 12 maalillaan Puolan pääsarjan maalipörssin jaetulla kärkipaikalla. Lisäksi Källman on antanut komeat seitsemän maalisyöttöä.
Hyökkääjän nykyinen sopimus Cracovian kanssa päättyy kuluvan kauden jälkeen, eikä hän ole suostunut saamaansa jatkosopimustarjoukseen. Puolalaismedian mukaan on hyvin todennäköistä, että Källman vaihtaa kesällä maisemaa vapaana agenttina.
Cracovia on parhaillaan viidentenä sarjataulukossa.
Källman kuuluu Huuhkajien vakiokalustoon. Hyökkääjä nimettiin neljästi Huuhkajien avauskokoonpanoon viime syksyn Nations Leaguessa.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Pelaajat syyttävät saudiliigan järjestelevän mestaruutta törkeästi Cristiano Ronaldolle – nyt CR7 avasi suunsa
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- Suositaanko Cristiano Ronaldon seuraa? – tähtitoppari raivostui
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti
- Kommentti: Nora Heroumin paikka ei ole Mestarien liiga -lähetyksessä
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- John Guidetti uskoo Jani Honkavaaran saavan potkut kesken kauden
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Haastattelu: Urho Nissilä jäämässä ensi kaudeksi Unkariin
- Jättipaukku lähellä Suomen Cupissa – 17-vuotias debytantti astui esiin ”ikimuistoisessa jännitysnäytelmässä”
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Suomen Cupissa nähtiin korkean riskin ottelu – “Yksi faneista raudoitettiin”