Suurseura syyttää José Mourinhoa rasistisista kommenteista – ”Toistuvia halventavia lausuntoja”

Galatasaray syyttää José Mourinhoa rasistisista kommenteista, kertoo BBC. Turkkilaisseura suunnittelee rikossyytettä Fenerbahcen päävalmentajaa vastaan.
Galatasarayn mukaan Mourinhon rasistiset kommentit tulivat maanantain maalittomaan tasatulokseen päättyneen Istanbulin derbyn jälkeen seurojen välillä. Toistaiseksi ei ole selvää, mihin portugalilaisen kommentteihin Galatasaray viittasi.
Mourinho kommentoi BBC:n mukaan ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa kotijoukkueen vaihtopenkin ”hyppineen kuin apinat”. Portugalilainen kritisoi myös turkkilaisia tuomareita, viitaten että ottelu olisi ollut heidän viheltäessä katastrofi.
Maanantain ottelun erotuomari oli slovenialainen Slavko Vincic. Galatasaray aikoo jättää myös virallisen valituksen Mourinhon kommenteista maan jalkapalloliitolle.
Mourinho ei ole vielä vastannut syytöksiin häntä vastaan.
– Mourinho on saapumisestaan lähtien toistuvasti antanut halventavia lausuntoja turkkilaisista ihmisistä. Nyt hänen keskustelunsa on laajentunut yksimielisen epäinhimilliseksi retoriikaksi, Galatasaray kommentoi seuran antamassa lausunnossa.
– Me aiomme näin aloittaa oikeustoimet José Mourinhon tekemistä rasistisista kommenteista. Aiomme jättää valituksen sekä UEFA:lle että FIFA:lle.
Mourinho antoi kommenttinsa, kun häneltä kysyttiin 19-vuotiaan puolustajansa Yusuf Akcicecin esityksestä.
– Minun täytyy kiittää tuomaria. Sen ison sukelluksen jälkeen avausminuutilla heidän vaihtopenkkinsä hyppi kuin apinat. Turkkilainen tuomari olisi antanut varoituksen ja minä olisin joutunut vaihtamaan hänet (Akcicecin) viiden minuutin jälkeen, Mourinho sanoi BBC:n mukaan.
– Menin ottelun jälkeen tuomarihuoneeseen ja totta kai siellä oli se neljäs turkkilainen erotuomari. Kiittelin, että hän oli tullut tähän isoon otteluun. Sitten käännyin häntä kohti ja sanoin, että jos hän olisi tuominnut tämän ottelun, se olisi ollut katastrofi.
Mourinho, 62, saapui Fenerbahcen päävalmentajaksi viime kesänä. Portugalilainen sai kilpailukiellon aiemmin tällä kaudella haukuttuaan Turkin erotuomareiden tason.
Kaksinkertainen Mestarien liiga -voittaja Mourinho muistetaan valmennusuraltaan myös Manchester Unitedin, Chelsean, Real Madridin, Internazionalen ja Porton peräsimestä.
LUE MYÖS!
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Italopodcast: Sardinian Varadona
- Pikkuhuuhkajien Casper Terho vaihtaa seuraa
- IF Gnistan hankki puolustajan Portugalista
- Hyökkääjä jättää HJK:n
- Liverpoolin Diogo Jota on kuollut auto-onnettomuudessa
- Ranskan kaikkien aikojen maalipyssyn ura Jenkeissä päättyi sopimuksen purkuun: ”Pelityyli ei sopinut minulle”
- Helmarit niukkaan voittoon EM-kisojen avausottelussa
- FF Jaro tarjosi jättiyllätyksen HJK:n vieraana – ratkaisijaksi nousi 17-vuotias lupaus
- Napoli vahvistamassa hyökkäystään jälleen
- KTP hankki ruotsalaisen veljeskaksikon
- Ranskan kaikkien aikojen maalipyssyn ura Jenkeissä päättyi sopimuksen purkuun: ”Pelityyli ei sopinut minulle”
- Hyökkääjä jättää HJK:n
- Pikkuhuuhkajien Casper Terho vaihtaa seuraa
- IF Gnistan hankki puolustajan Portugalista
- Napoli vahvistamassa hyökkäystään jälleen
- KTP hankki ruotsalaisen veljeskaksikon
- Italopodcast: Sardinian Varadona
- Liverpoolin Diogo Jota on kuollut auto-onnettomuudessa
- Virallista: Bayer Leverkusen teki ison hankinnan Liverpoolista
- Kommentti: Jalkapallomaailman järjestys horjui viime yönä, eikä ketään kiinnostanut – vielä