Paris Saint-Germainin kapteeni Marquinhos valmistautuu uransa kenties suurimpaan otteluun, kun PSG kohtaa Interin Mestarien liigan finaalissa. Samalla brasilialaispuolustajan tulevaisuus seurassa on epävarmempi kuin koskaan.

31-vuotias Marquinhos on pelannut PSG:ssä yli kymmenen vuotta ja ollut koko joukkueen tärkeimpiä pelaajia pitkään. Viime kesänä hän oli Saudi-Arabian seurojen kiivaan kiinnostuksen kohteena, mutta jäi lopulta Pariisiin.

Nyt kiinnostus on kasvanut entisestään, ja L’Equipen mukaan myös PSG:n suhtautuminen on muuttunut. Ennen koskemattomaksi julistettu kapteeni saattaa olla ostettavissa tulevana kesänä.

– Tulevaisuuteni? Tuntuu, että seura ja valmentaja ovat tyytyväisiä työhöni, mutta koskaan ei voi tietää, Marquinhos kommentoi itse asiaa Football News Francen mukaan.

– Siksi annan jokaisessa pelissä kaikkeni. Rakastan tätä seuraa valtavasti ja annan sille aina 100 prosenttia.

Brasilian maajoukkuepuolustajan sopimus PSG:n kanssa on voimassa kesään 2028 asti.