Espanjan pääsarjaseura RCD Mallorca tiedotti tiistaina tehneensä kaksivuotisen sopimuksen suomalaisvahti Lucas Bergströmin kanssa.

Pikkuhuuhkajista tuttu veräjänvartija siirtyi Mallorcan paitaan vapaana agenttina.

Mallorca tiedotti keskiviikkona tehneensä jatkosopimuksen Leo Románin kanssa. Maalivahdin tuore jatkosopimus ulottuu kesään 2030 saakka.

Román, 25, toimi viime kaudella Mallorcan kakkosvahtina, mutta paikallismedian mukaan hänen on määrä nousta edustusjoukkueen ykkösmaalivahdiksi.

Románin ja Bergströmin on määrä muodostaa Mallorcan maalivahtikaksikko tulevalla kaudella.

41-vuotias konkarivahti Pichu Cuéllar toimii joukkueen kolmosvahtina. Cuéllar on ollut viime vuodet lähinnä hengenluojan roolissa ja on pelannut edellisen kahden vuoden aikana vain yhden sarjaottelun.

Viime kaudella joukkueen ykkösvahtina torjuneen Dominik Greifin odotetaan vaihtavan maisemaa lähiaikoina.

Mallorca teki Greifille jatkosopimustarjouksen, mutta Greif ei ole vastannut siihen ja Mallorca teki siitä omat johtopäätöksensä. Copen saamien tietojen mukaan Greif haluaa jättää Mallorcan. Mallorca on valmis myymään Greifin kesän siirtoikkunassa.

Mallorcan harjoituskausi potkaistiin hiljattain käyntiin. Joukkue matkustaa harjoitusleirille Itävaltaan 26.7.

RCD Mallorca

@RCD_Mallorca
Leo Román, renovado con el RCD Mallorca.

El portero ibicenco amplía su vinculación hasta el 2030.

❤️🖤❤️🖤❤️🖤❤️

Juan Carlos Taura

@JCTaura
Los movimientos Pablo Torre-Leo Román son excelentes 👏🏻

🔜Ahora viene lo más complicado: salidas. Copete, Greif, Larin y Maffeo quieren marcharse, y de sus ventas depende la posibilidad de aspirar a 2-3 refuerzos que supongan un salto cualitativo en la zona ofensiva.

LUE MYÖS