Aftonbladet: Allsvenskanin sarjakärki halusi Santeri Haaralan – pelaaja kieltäytyi siirrosta
Djurgårdenissa sivuraiteille ajautunut Santeri Haarala, 25, on herättänyt kesän aikana kiinnostusta siirtomarkkinoilla.
Aftonbladetin saamien tietojen mukaan Allsvenskanin sarjakärki Mjällby teki Haaralalle sopimustarjouksen, mutta laitahyökkääjä kieltäytyi siitä.
Lähteen mukaan Haarala haluaa vaihtaa maisemaa kesällä, mutta jatkaa ennemmin uraansa muualla kuin Ruotsissa.
Mjällby johtaa sensaatiomaisesti Allsvenskania. Toisena oleva Hammarby on jäänyt neljän pisteen päähän Timo Stavitskin ja Tony Miettisen edustamasta Mjällbysta.
Djurgårdenin urheilutoimenjohtaja Bosse Andersson sanoi aiemmin kesällä, että Haarala on herättänyt kiinnostusta, ja seura on valmis luopumaan hänestä joko pysyvästi tai lainasiirron merkeissä.
Djurgårdenin päävalmentaja Jani Honkavaara sen sijaan ilmoitti, ettei Haarala halua palata Veikkausliigaan, vaan jatkaa uraansa ennemmin ulkomailla.
Haarala pääsi keskiviikkona ensimmäistä kertaa kentälle noin puoleentoista kuukauteen, kun Honkavaara nimesi hänet avauskokoonpanoonsa Ruotsin Cupin ottelussa alasarjaseura FC Järfällaa vastaan. Haarala pelasi täyden ysikymppisen.
Haarala on ollut koko kesän pelikunnossa, muttei ole mahtunut kesäkuun jälkeen Djurgårdenin kokoonpanoon Allsvenskanissa.
LUE MYÖS
- Uefa jyrähti – Kansojen liigan huippuottelu pelataan ilman yleisöä
- SuomiFutiksen tiedot: Keskikenttäpelaaja jää SJK:hon – allekirjoittaa pitkän sopimuksen
- Trabzonsporille rajut seuraukset KuPS-ottelusta – Uefa mätkäisi sakot
- Ilveksen ex-päävalmentaja uuteen pestiin – sopimus julki
- HJK teki jättidiilin vedonlyöntiyhtiön kanssa: ”Suomen seurahistorian mittavin”
- Romano: Lionel Scalonin tulevaisuus ratkesi
- Supertähti loukkaantui vakavasti: ”Miksi juuri minä?”
- Bayern München ja Arsenal kohtasivat Mestarien liigassa – mitä kävi Bukayo Sakalle?
- Manchester United koki täydellisen nöyryytyksen
- PK-35 ja FF Jaro aloittivat liigakarsinnat – toiseen osaan jännittävästä asetelmasta
- Haastattelu: Tarjosiko HJK sinulle jatkosopimusta, Teemu Pukki?
- PSG:lle iso takaisku – tähtipelaaja loppukaudeksi sivuun pelikentiltä
- Bayern München ja Arsenal kohtasivat Mestarien liigassa – mitä kävi Bukayo Sakalle?
- KuPSin europelissä tehdään todennäköisesti historiaa
- PK-35 ja FF Jaro aloittivat liigakarsinnat – toiseen osaan jännittävästä asetelmasta
- Cristiano Ronaldo epäonnistui
- HJK teki jättidiilin vedonlyöntiyhtiön kanssa: ”Suomen seurahistorian mittavin”
- Manchester United koki täydellisen nöyryytyksen
- Mestarien liigan jättiottelu toi paljon murheita – tähtipelaajia sivuun pitkäksi aikaa
- Supertähti loukkaantui vakavasti: ”Miksi juuri minä?”