Aftonbladet: Allsvenskanin sarjakärki halusi Santeri Haaralan – pelaaja kieltäytyi siirrosta
Djurgårdenissa sivuraiteille ajautunut Santeri Haarala, 25, on herättänyt kesän aikana kiinnostusta siirtomarkkinoilla.
Aftonbladetin saamien tietojen mukaan Allsvenskanin sarjakärki Mjällby teki Haaralalle sopimustarjouksen, mutta laitahyökkääjä kieltäytyi siitä.
Lähteen mukaan Haarala haluaa vaihtaa maisemaa kesällä, mutta jatkaa ennemmin uraansa muualla kuin Ruotsissa.
Mjällby johtaa sensaatiomaisesti Allsvenskania. Toisena oleva Hammarby on jäänyt neljän pisteen päähän Timo Stavitskin ja Tony Miettisen edustamasta Mjällbysta.
Djurgårdenin urheilutoimenjohtaja Bosse Andersson sanoi aiemmin kesällä, että Haarala on herättänyt kiinnostusta, ja seura on valmis luopumaan hänestä joko pysyvästi tai lainasiirron merkeissä.
Djurgårdenin päävalmentaja Jani Honkavaara sen sijaan ilmoitti, ettei Haarala halua palata Veikkausliigaan, vaan jatkaa uraansa ennemmin ulkomailla.
Haarala pääsi keskiviikkona ensimmäistä kertaa kentälle noin puoleentoista kuukauteen, kun Honkavaara nimesi hänet avauskokoonpanoonsa Ruotsin Cupin ottelussa alasarjaseura FC Järfällaa vastaan. Haarala pelasi täyden ysikymppisen.
Haarala on ollut koko kesän pelikunnossa, muttei ole mahtunut kesäkuun jälkeen Djurgårdenin kokoonpanoon Allsvenskanissa.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Haastattelu: Petteri Pennanen odottaa KuPSin mestaruusputken jatkuvan
- Veikkausliigaennakko 2026: HJK ei lähde kauteen mestarisuosikkina
- Haastattelu: Elias Mastokangas ei harkinnut jättävänsä SJK:ta haastavan kauden jälkeen
- Kovan huhun kohteena ollut Ilves paljasti ratkaisunsa – valmennus muuttuu aivan Veikkausliiga-kauden alla
- Romano: Italian MM-katastrofi koitui myös Gianluigi Buffonin kohtaloksi
- Italian jättiflopilla raju seuraus – iso pomo ulos
- Väite: Gennaro Gattuso ulos – kuka on Italian seuraava päävalmentaja?
- Veikkausliigaennakko 2026: KuPS altavastaajana mestaruustaistelussa
- Haastattelu: Miika Nuutinen avasi KuPSin tavoitteita
- Toni Korkeakunnas löysi uuden työnantajan – ura jatkuu ulkomailla
- MTV: Ilveksessä tapahtuu – valmentaja ulos!
- Kovan huhun kohteena ollut Ilves paljasti ratkaisunsa – valmennus muuttuu aivan Veikkausliiga-kauden alla
- Uusi maa Fifan rankingin kärkeen – Huuhkajille nousua
- Romano: Italian MM-katastrofi koitui myös Gianluigi Buffonin kohtaloksi
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Toni Korkeakunnas löysi uuden työnantajan – ura jatkuu ulkomailla
- Veikkausliigaennakko 2026: KuPS altavastaajana mestaruustaistelussa
- Haastattelu: Miika Nuutinen avasi KuPSin tavoitteita
- Veikkausliigan pelaajabudjetit kaudella 2026 – HJK ykkönen, suurin muutos Kuopiossa
- Veikkausliigaennakko 2026: Ilves lähtee kauteen haastajana