Upea maali! Pikkuhuuhkajille selvä voitto EM-karsinnoissa
Suomen alle 21-vuotiaiden miesten maajoukkue kohtasi EM-karsintojen seitsemännessä ottelussaan Kyproksen Tampereella tiistaina.
Voitto kirjattiin Pikkuhuuhkajille selvin lukemin 3–0. Suomi jatkaa karsintalohkossa toisella sijalla ennen Romaniaa.
Valkoisissa pelannut Suomi pääsi tauolle maalin johtoasemassa. Konstantinos Pattichis rikkoi boksissa Marius Söderbäckiä, ja Matias Siltanen pääsi laukomaan rangaistuspotkusta Pikkuhuuhkajien avausmaalin 21. minuutilla.
Toisella puoliskolla Suomen 2–0-maalista vastasi Juho Talvitie, joka kuljetuksensa jälkeen laukoi pallon napakasti alakulmaan 57. minuutilla.
Talvitien tilalle kentälle 67. minuutilla tulleen Jimi Tauriaisen 3–0-osuma oli häikäisevää sorttia. Tauriainen asettui 88. minuutilla laukomaan vapaapotkua reilusti rangaistusalueen ulkopuolelta, ja veto kiersi tolpan kautta sisään noin paristakymmenestä metristä.
Seuraavaksi Espanja
Jaaso Jantusen nollapeli irtosi melko helposti, sillä Kypros sai ottelussa vain yhden laukauksen maalia kohti.
Karsinnat ovat sujuneet Pikkuhuuhkajilta erinomaisesti, sillä Mika Lehkosuon ryhmä on hävinnyt vain Espanjalle ja jäänyt Kosovoa vastaan tasapeliin kotona, kun loput viisi ottelua ovat olleet voitokkaita. Maaliero on huima +24 (26–2).
Suomi kohtaa seuraavaksi kotipelissä lohkokärki Espanjan 25. syyskuuta. Sen jälkeen jäljellä ovat tärkeät vieraspelit Romaniaa (30. syyskuuta) ja Kosovoa (6. lokakuuta) vastaan.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Matias Siltanen aloitti Djurgårdenin pelin poikkeuksellisesti penkiltä – näin seura kommentoi
- Altti Hellemaa siirtyy Allsvenskanista Veikkausliigaan
- Fifan myöntämä poikkeuslupa pääsee käyttöön viimeistä kertaa – MM-välierä kohteena
- Xabi Alonso teki radikaalin ratkaisun – Chelsea-tähti jätettiin ulos
- MM-kisoista pudotettu videotuomari, 38, on kuollut
- Tehot Veikkausliigassa poikivat satojentuhansien eurojen siirron – joukkueessa nyt kaksi suomalaista
- Äkkirikastunut englantilaisseura iski taas – kiinnitti kaikkien tavoitteleman supertähden
- ”Jalokivi” pysyy Italian Serie A:ssa
- Kulttituomari tähdittää MM-välierää – ”Vuosisadan tärkein tv-tapahtuma”
- Fifan suhmurointi paljastui: Balogun-kohussa tehtiin paha virhe
- Peter Crouch: Tuomari teki oikean ratkaisun hylättyään Norjan maalin – ”Sinun on mentävä maahan…”
- Erling Haaland myönsi: ”Olen aivan loppu”
- Zlatan Ibrahimovićilta brutaali tuomio Englannin MM-pelaajasta: ”Yksi mies vajaalla”
- Video leviää: Erling Haaland nähtiin Miamin kuuluisalla yöklubilla heti MM-pettymyksen jälkeen
- Lähteet: Tässä on Uruguayn uusi päävalmentaja – MM-sankari ottaa ohjat
- Näin Neymar käsitteli MM-pettymystä – kokeili onneaan jättiturnauksessa
- Erling Haalandin isä kiehui: ”Hyvää työtä, Bellingham ja tuomari”
- Gianni Infantino vahvisti: Jalkapallon MM-kisoihin suunnitellaan jättimäistä muutosta
- Yli 20 vuoden odotus päättyy – tätä Lionel Messi ei ole urallaan kokenut
- Ranskan penkkipelaajat: ”En sanoisi, että meitä pelottaa”