Oliver Reitalan toiminta kuohuttavan tuomion jälkeen ihmetyttää – ”Minulla ei ollut asiaa hänen luokseen”

Maanantai-illan koitos HJK:n ja Ilveksen välillä jätti karvaan jälkimaun, kun ottelun pelillinen viihdearvo unohtui toisen keskustelunaiheen varjoon. HJK ilmoittautui takaisin Veikkausliigan mestaruustaisteluun osin erotuomari Oliver Reitalan avustuksella.
Kun ottelu oli vielä maalittomassa tasatilanteessa, Reitala passitti Ilveksen Joona Vetelin kentältä pukusuojiin suoralla punaisella 33. peliminuutilla.
Reitalan koettiin tehneen tilanteessa parikin virhettä. Ensin hän ei viheltänyt peliä poikki, vaikka pallo osui häneen kesken Ilveksen hyökkäyksen. Sitten hän antoi Vetelille heppoisen oloisen punaisen kortin tämän taklattua HJK:n Vicente Besuijenia.
Myös Ruudun selostaja Velja Engström totesi ykskantaan: ”Tuo ei ole punaisen paikka.”
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Palloliiton lajisääntöjen mukaan pallo on poissa pelistä, kun ”se koskee erotuomariston jäsentä, pysyy pelikentällä, ja joukkue aloittaa lupaavan hyökkäyksen tai – – pallonhallinta siirtyy toiselle joukkueelle”.
Ilves-kapteeni ja -maalivahti Otso Virtanen kertoi Ruudun haastattelussa kysyneensä Reitalalta, miksei tilanteesta vihelletty erotuomaripalloa.
– Tuomari kertoi puoliajalla, että pallo osui häneen, muttei sillä ollut vaikutusta pelaamiseen. Joonan liukua en nähnyt tarkemmin 60 metrin päästä, Virtanen sanoi.
Reitalan väite on kiistanlainen siinä mielessä, että pallo oli tulossa takaisin Ilvekselle ennen kuin hän vaikutti peliin.
– [Kentällä] tuomari [oli] sanonut, ettei minulla ole asiaa hänen luokseen tai saan kortin.
Joona Veteli sanoi tiistaina Aamulehdelle, että Reitala on pyytänyt anteeksi virhearviotaan.
Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun Reitala pahoittelee sääntötulkintojaan. Ykkösen ottelu AC Oulu–EIF jouduttiin uusimaan vuonna 2017, kun Reitala otti oululaisilta rangaistuspotkun pois väärin perustein (ulkoinen linkki).
Ilves majailee Veikkausliigassa kolmantena FC Interin ja KuPSin perässä. HJK nousi 5–1-voitollaan pisteen päähän tamperelaisista.
Lue lisää aiheesta:
KIERRÄTYSVAPAITA
ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Alisha Lehmannin ura vastatuulessa – nyt on edessä vaihto pienempiin ympyröihin
- Kuva: Cristiano Ronaldo julkisti viimeinkin kihlauksensa
- Lehti: Huuhkajien luottopuolustaja neuvottelee siirrosta Tanskan ykkösdivariin
- Englannin maajoukkuetähdellä ja Miss USA:lla sutinaa keskenään
- Brittifutispodcast: Valioliigan kausiennakko – Evertonissa Jack Grealishin muotoinen aukko?
- Suomen poikkeuslupaukset loistavat Ruotsissa – kolmikko kairasi arvokkaan tasapelin joukkueelleen
- Oliver Reitalan toiminta kuohuttavan tuomion jälkeen ihmetyttää – ”Minulla ei ollut asiaa hänen luokseen”
- Ilveksen kannattajat kaivoivat esiin arveluttavan tilastokummajaisen Oliver Reitalan tuomitsemista otteluista
- Karmea tuomarivirhe Veikkausliigan kärkiottelussa – HJK murskasi Ilveksen
- Italopodcast: Serie A -kausiennakko 1/5
- Ilveksen kannattajat kaivoivat esiin arveluttavan tilastokummajaisen Oliver Reitalan tuomitsemista otteluista
- Oliver Reitalan toiminta kuohuttavan tuomion jälkeen ihmetyttää – ”Minulla ei ollut asiaa hänen luokseen”
- 19-vuotias suomalaisnuorukainen pääsi irti Tanskassa – heti maali
- Karmea tuomarivirhe Veikkausliigan kärkiottelussa – HJK murskasi Ilveksen
- Englannin maajoukkuetähdellä ja Miss USA:lla sutinaa keskenään
- Lehti: Huuhkajien luottopuolustaja neuvottelee siirrosta Tanskan ykkösdivariin
- Skyn asiantuntijalla on omat epäilyksensä Oliver Antmanin onnistumisesta Skotlannissa: ”Ei ole parantunut millään osa-alueella”
- Suomalaispelaajien seura virittämässä ”leicestereitä”
- Suomen poikkeuslupaukset loistavat Ruotsissa – kolmikko kairasi arvokkaan tasapelin joukkueelleen
- Italopodcast: Serie A -kausiennakko 1/5