Suomen poikkeuslupaukset loistavat Ruotsissa – kolmikko kairasi arvokkaan tasapelin joukkueelleen
21-vuotias Otso Liimatta vakuuttaa Ruotsin Allsvenskanin sarjajumbon IFK Värnamon riveissä. Hän iski taas maanantaina upean maalin 2–2-tasapelissä IF Elfsborgia vastaan. Piste osoitti Värnamolta venymistä, sillä Elfsborg on sarjassa kolmantena.
Liimatan laukaus kantoi rangaistusalueen ulkopuolelta ohi IF Elfsborg-maalivahti Simon Erikssonin.
Lue myös: Otso Liimatta pääsi irti Ruotsissa ja taituroi heti uskomattoman osuman! (3.8.2025)
Osuma oli Liimatalle toinen kolmeen otteluun Värnamon paidassa. Maanantainen koitos oli hänen ensimmäisensä joukkueen avauskokoonpanossa.
Liimatta on Ruotsissa lainalla portugalilaisesta Famalicãosta. Hän pelasi kevään lähinnä Portugalin junioripelejä, ja kesän alussa hänet nähtiin Suomen matkassa alle 19-vuotiaiden EM-turnauksessa.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Liimatan maaliin syöttömerkinnän kirjautti maanantaina toinen nuori suomalainen, 22-vuotias Kai Meriluoto. Meriluoto siirtyi Värnamoon muutama päivä sitten HJK:sta, ja maanantain ottelu oli hänen ensiesiintymisensä uuden seuran väreissä.
Debyytti ei olisi voinut sujua paremmin: Meriluoto viimeisteli itse Värnamon ensimmäisen maalin.
Onnistuneen suomalaisillan täydensi maalivahti Hugo Keto, 27, joka oli kaikissa merkitsevissä tilastoissa selvästi kilpakumppaniaan Erikssonia edellä.
Jos video Meriluodon maalista ei näy, voit katsoa sen täällä.
Muokattu 12.8. klo 14.35: Otsikkoa muutettu. Aiempi otsikko oli ”Suomen poikkeuslupaukset loistavat Ruotsissa – kolmikko kairasi joukkueelleen arvokkaan tasapelin”.
Lue lisää suomalaisten edesottamuksista maailmalla:
- Palloliitto: Miesten Suomen Cupin finaalia ei keskeytetty sairauskohtausten takia
- Opettaja vaihtoi karttakepin OnlyFansiin ja jalkapalloon – yksi piirre ulkonäössä kiinnitti huomion
- 16-vuotias keskikenttäpelaaja loisti Mestarien liigassa – asiantuntijalta hurja vertaus
- Melkoinen veto: 14-vuotias poika debytoi Ykkösliigassa
- Vanhemmat miehet vikittelevät Maddieta, 17, ja Addisonia, 16, kyseenalaisilla kommenteilla – ”Prinsessani”
- Kroaattipelaaja keksi täysin uuden tavan huijata vastustajaa
- MM-kisatähti kiistää kidnappausväitteet
- Romano: Tässä on Philippe Coutinhon uusi seura
- Virallista: Tässä on James Rodríguezin uusi seura
- Sydney Sweeney kuvattiin alasti jalkapallon kanssa – tämä näky valtasi somen
- Virallista: Tässä on James Rodríguezin uusi seura
- Maailmalla taivastellaan 18-vuotiaan hyökkääjän tilastoja: ”Todella mielenkiintoista”
- Kroaattipelaaja keksi täysin uuden tavan huijata vastustajaa
- No nyt: Cristiano Ronaldo ja Al-Nassr saavuttivat ikivanhan maailmanennätyksen
- Glen Kamara aloittanut kauden vahvasti – sivusto paljastaa positiivisen trendin
- Tähtitoimittaja on nähnyt tarpeeksi – kova väite Cristiano Ronaldosta
- Sydney Sweeney kuvattiin alasti jalkapallon kanssa – tämä näky valtasi somen
- Romano: Tässä on Philippe Coutinhon uusi seura
- MM-kisatähti kiistää kidnappausväitteet
- Vanhemmat miehet vikittelevät Maddieta, 17, ja Addisonia, 16, kyseenalaisilla kommenteilla – ”Prinsessani”