Esimerkiksi pohjoisamerikkalainen urheilusivusto The Athletic kirjoittaa, että Etelä-Amerikan päättäjät ovat esitelleet Fifalle melkoisen idean Yhdysvalloissa.

Tapaaminen järjestettiin Trump Towerissa. Etelä-Amerikan futispäättäjät ovat ehdottaneet Fifan puheenjohtaja Gianni Infantinolle ja muulle kansainvälisen jalkapalloliiton johdolle, että vuoden 2030 MM-turnaus pelattaisiin 64 maan voimin.

Espanja, Marokko ja Portugali toimivat turnauksen pääisäntinä, mutta myös Uruguay, Paraguay ja Argentiina isännöivät yksittäisiä pelejä.

Eteläamerikkalaisesta delegaatiosta olivat muun muassa paikalla Conmebol-futisliiton pomo Alejandro Domínguez, Suomessakin Jyväskylän MM-rallin aikaan piipahtanut Paraguayn presidentti Santiago Peña ja Uruguayn presidentti Yamandú Orsi.

Conmebol-maiden intresseissä on, että turnauksessa olisi enemmän maita, sillä tällöin eteläamerikkalaiset maat saisivat enemmän pelejä isännöitäväkseen ja siten enemmän rahaa.

Ehdotus kuitenkin saa vastustusta esimerkiksi Euroopan jalkapalloliitto Uefalta. Uefan kanta ylintä johtoa myöten on ollut se, että turnauksen arvo laskisi, karsinnat menisivät solmuun, ja se, ettei 48 maan turnauksenkaan sujuvuudesta ole vielä takeita.

Ensi vuonna Yhdysvalloissa, Kanadassa ja Meksikossa pelattavat 48 maan kisat ovat suurimmat koskaan tähän asti, sillä aiempia kilpailuja on pelattu 32 osallistujamaan vahvuudella.

Infantinon ja Fifan johdon kerrotaan suhtautuneen ajatukseen avoimesti. Infantinon raportoidaan sanoneen, että kaikki ideat ovat aina tervetulleita. Fifan edustajan mukaan Trump Towerissa ei kuitenkaan syvemmin keskusteltu 64 maan MM-kisojen mahdollisesta toteutuksesta.