Trump Towerissa esiteltiin Fifalle villi idea
Esimerkiksi pohjoisamerikkalainen urheilusivusto The Athletic kirjoittaa, että Etelä-Amerikan päättäjät ovat esitelleet Fifalle melkoisen idean Yhdysvalloissa.
Tapaaminen järjestettiin Trump Towerissa. Etelä-Amerikan futispäättäjät ovat ehdottaneet Fifan puheenjohtaja Gianni Infantinolle ja muulle kansainvälisen jalkapalloliiton johdolle, että vuoden 2030 MM-turnaus pelattaisiin 64 maan voimin.
Espanja, Marokko ja Portugali toimivat turnauksen pääisäntinä, mutta myös Uruguay, Paraguay ja Argentiina isännöivät yksittäisiä pelejä.
Eteläamerikkalaisesta delegaatiosta olivat muun muassa paikalla Conmebol-futisliiton pomo Alejandro Domínguez, Suomessakin Jyväskylän MM-rallin aikaan piipahtanut Paraguayn presidentti Santiago Peña ja Uruguayn presidentti Yamandú Orsi.
Conmebol-maiden intresseissä on, että turnauksessa olisi enemmän maita, sillä tällöin eteläamerikkalaiset maat saisivat enemmän pelejä isännöitäväkseen ja siten enemmän rahaa.
Ehdotus kuitenkin saa vastustusta esimerkiksi Euroopan jalkapalloliitto Uefalta. Uefan kanta ylintä johtoa myöten on ollut se, että turnauksen arvo laskisi, karsinnat menisivät solmuun, ja se, ettei 48 maan turnauksenkaan sujuvuudesta ole vielä takeita.
Ensi vuonna Yhdysvalloissa, Kanadassa ja Meksikossa pelattavat 48 maan kisat ovat suurimmat koskaan tähän asti, sillä aiempia kilpailuja on pelattu 32 osallistujamaan vahvuudella.
Infantinon ja Fifan johdon kerrotaan suhtautuneen ajatukseen avoimesti. Infantinon raportoidaan sanoneen, että kaikki ideat ovat aina tervetulleita. Fifan edustajan mukaan Trump Towerissa ei kuitenkaan syvemmin keskusteltu 64 maan MM-kisojen mahdollisesta toteutuksesta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pakeniko Cristiano Ronaldo Riadista?
- El Salvadorin tähti hurjasteli mielipuoliset tehot MM-karsinnoissa – sai harvinaisen kunnianosoituksen
- Tätä on odotettu: jalkapallo sai oman IMDb:nsä
- VPS aktiivisena siirtomarkkinoilla – nyt tarttui haaviin ”Jumalaa pelkäävä mies”
- Kanada pilotoi Arsène Wengerin parjattua paitsiouudistusta
- MM-pronssimitalisti ajautui kokaiiniriippuvuuteen uran jälkeen – polvivamma käynnisti synkän kierteen
- Real Madrid kompastui taas – Álvaro Arbeloa mollasi nuorta lupausta
- Pitkä jahti päättyi – Ruotsissa maaleja tehnyt hyökkääjä VPS:ään
- Neljäs häviö putkeen – Tottenhamin uusi päävalmentaja hiilenä: “Täällä on isoja ongelmia”
- La Ligaan siirtyneen Ville Kosken valmentaja vaihtumassa
- Pitkä jahti päättyi – Ruotsissa maaleja tehnyt hyökkääjä VPS:ään
- Viljami Sinisalo sai jättimäisen tilaisuuden – maalilla todellisessa superottelussa
- Real Madrid kompastui taas – Álvaro Arbeloa mollasi nuorta lupausta
- Saksan maajoukkuemies loppukauden telakalla – MM-kisahaaveet tuhoutuivat silmänräpäyksessä
- Neljäs häviö putkeen – Tottenhamin uusi päävalmentaja hiilenä: “Täällä on isoja ongelmia”
- Haastattelu: Joni Kauko kertoi miksi palasi Intiaan
- MM-kisajoukkueet menossa uusiksi? Nyt tuli vakava varoitus
- La Ligaan siirtyneen Ville Kosken valmentaja vaihtumassa