Ossi Virta löysi uuden työnantajan: ”Fiilikset ovat erittäin innostuneet”
Ossi Virta, 37, on löytänyt uuden työpaikan.
Palloliitto tiedotti torstaina, että Virta on palkattu Suomen alle 17-vuotiaiden poikien maajoukkueen päävalmentajaksi.
Virta allekirjoitti yksivuotisen sopimuksen Palloliiton kanssa. Sopimuksessa on optio vuosista 2027-28.
Virta korvaa tehtävässä Erkka V. Lehtolan. Palloliitto ilmoitti aiemmin tällä viikolla, ettei Lehtola tulisi jatkamaan tehtävässä.
Virta valmensi loppukauden KTP:ta, muttei onnistunut pitämään kotkalaisseuraa Veikkausliigassa. KTP hävisi liigakarsinnoissa TPS:lle yhteismaalein 2-6.
Virta on aiemmin toiminut HJK:n edustusjoukkueen apuvalmentajana ja nimellisenä päävalmentajana. Virta jätti HJK:n kauden 2024 jälkeen.
– Fiilikset ovat erittäin innostuneet. Tiedostan, että minulla on isot saappaat täytettävänä Lehtolan jalanjäljissä.
– Erkka on tehnyt upeaa työtä nuorten maajoukkuevalmentajana ja suomalaisen jalkapallon kehittäjänä sekä toiminut mentorina niin minulle kuin monelle muulle valmentajakollegalleni. Arvostan hänen työtään paljon, Virta totesi Palloliiton tiedotteessa.
– Tässä työssä on mahdollisuus vaikuttaa ja tehdä yhteistyötä laajasti suomalaisten seurojen kanssa ja oppia myös heiltä. Kohtaamisia ihmisten kanssa odotan suuresti.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virallista: Oiva Jukkola lähtee Ilveksestä
- Valioliigassa taas valmentajapotkut!
- Paikallismedia: HJK:n jättänyt Benji Michel siirtymässä Aasiaan
- FC Lahti julkaisi mielenkiintoisen sopimuksen – ”Sopii todella hyvin pelitapaamme”
- Yle: Oiva Jukkola jättämässä Veikkausliigan – uusi seura tuttu Mestarien liigasta
- Huuhkajista tutun Joni Kaukon uusi seura selvillä – paluu Intiaan
- Kaikki Nations Leaguesta 2026–2027
- Virallista: IF Gnistan lainasi pelaajan Helsingborgista
- Benji Michel lähtee HJK:sta – jätti jo jäähyväisensä
- ESPN: Cristiano Ronaldolta uusi päätös